Takiej inwestycji jeszcze nie było. InPost wyłoży ponad pół miliarda euro
InPost chce przejąć Mondial Relay, francuską platformę do dystrybucji paczek e-commerce, za ok. 565 mln euro. “To najprawdopodobniej największa inwestycja zagraniczna prywatnej polskiej firmy” - przekonuje prezes, Rafał Brzoska.
Mondial Relay
“Ekspansja międzynarodowa jest kluczowym elementem strategii rozwoju InPost, a Mondial Relay da nam miejsce na jednym z największych rynków handlu elektronicznego w Europie, zapewniając wiele możliwości przyspieszenia naszego wzrostu i stworzenia wartości dla akcjonariuszy" - czytamy w komunikacie cytowanym przez Business Insider Polska.O złożonej ofercie, prezes firmy Rafał Brzoska poinformował również na swoim Twitterze.
"(InPost) złożył dziś ofertę niemieckiej grupie OTTO na nabycie francuskiej grupy logistycznej z siecią PUDO - Mondial Relay - największego prywatnego operatora we Francji za kwotę 565 M EUR, co najprawdopodobniej jest największą inwestycją zagraniczną prywatnej polskiej firmy."
"Brawo dla Pana! Pokazuje Pan, że Polak potrafi. Szkoda tylko, że ludzie Pana pokroju nie kierowali Pocztą Polską, której schyłek jest bliższy niż dalej…" - dodaje inny.
Dostawy ostatniej mili
Michael Rouse, dyrektor zarządzający odpowiedzialny za rynki międzynarodowe w InPost podkreśla, że sieć Mondial Relay ma ponad 15,8 tys. punktów odbioru i nadania."Widzimy w tym połączeniu okazję do odblokowania niewykorzystanego popytu i przedefiniowania dostaw na ostatniej mili" – przekonuje.
Przejęcie ma być finansowane długiem. Przewiduje się, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca drugiego kwartału 2021 r.
Mondial Relay miał w ciągu 12 miesięcy 2020 roku 60 mln euro EBITDA i 437 mln euro przychodów brutto.
Debiut na giełdzie
Jak pisaliśmy w InnPoland na początku roku, w środę 27 stycznia InPost oficjalnie stał się spółką notowaną na parkiecie Euronext w Amsterdamie, z wyceną giełdową rzędu 36,32 mld zł, czyli 8 mld euro. Cena jednej akcji spółki zarządzającej znaną w całej Polsce siecią paczkomatów została ustalona na 16 euro. W pierwszej ofercie publicznej (IPO) sprzedano 175 mln akcji (35% kapitału) za łączną sumę 2,8 mld euro. Z danych Euronext wynikało, że wystarczył kwadrans środowej sesji giełdowej i cena poszybowała do ok. 20 euro. Obecnie cena jednej akcji oscyluje wokół 17 euro.