Na straży zdrowia. Kilka funkcji, które przekonają cię, że aplikacje medyczne to dziś konieczność

Dawid Wojtowicz
Zdrowie – w ostatnich miesiącach to chyba jedno z najczęściej odmienianych słów na całym świecie. To, co się aktualnie dzieje, sprawiło, że wielu z nas baczniej przygląda się własnej kondycji, zwraca uwagę na pojawiające się objawy, sprawdza parametry zdrowotne, dba o dietę czy aktywność fizyczną. Aby to wszystko miało jednak ręce i nogi, coraz częściej sięgamy po aplikacje medyczne.
Na przykładzie bezpłatnej aplikacji zdrowotnej Comarch HealthNote, nazywanej potocznie mobilną książeczką zdrowia, prezentujemy kilka funkcji, które przekonają cię, że w tych trudnych czasach aplikacje medyczne to nie tylko moda, ale i konieczność Materiały prasowe / Comarch Healthcare
Monitorowanie własnego stanu zdrowia wymaga dyscypliny i skrupulatności. Łatwiej je zachować, dysponując narzędziami, które wprowadzają porządek, dają szybki dostęp do informacji w każdym miejscu i o każdej porze dnia, a także zapewniają możliwość wygodnego wyszukiwania potrzebnych danych. Dlatego tak bardzo na popularności zyskują rozwiązania projektowane na smartfony czy tablety.

Na przykładzie bezpłatnej aplikacji zdrowotnej Comarch HealthNote, nazywanej potocznie mobilną książeczką zdrowia, prezentujemy kilka funkcji, które przekonają cię, że w tych trudnych czasach aplikacje medyczne to nie tylko moda, ale i konieczność. Przynajmniej jeśli chcesz poważnie podejść do swojego zdrowia, a zarazem odnaleźć się w cyfrowej rzeczywistości, do której przenosi się właśnie medycyna.

Udostępnianie danych

Dla osób potrzebujących dziś konsultacji zdrowotnej często jedyną alternatywą dla tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim staje się teleporada/wideokonsultacja przez telefon lub internet. Za pośrednictwem aplikacji możesz z łatwością udostępnić zebrane przez lata dane medyczne, nawet na odległość. Poprawi to znacząco wymianę informacji między tobą a lekarzem. Dane wysyłane są na specjalną stronę otwieraną przez lekarza z użyciem kodu QR/PIN lub na jego/jej adres mailowy. Wybrane informacje możesz wysłać także przed umówioną konsultacją lekarską. W ten sposób nie stracisz ani minuty cennego czasu.
Aplikacja Comarch HealthNote pozwala użytkownikowi udostępniać dane medyczne lekarzom za pośrednictwem specjalnych stron internetowych i adresów mailowychMateriały prasowe / Comarch Healthcare

Archiwizacja dokumentacji

Wyniki badań, karty informacyjne od lekarzy, wypisy ze szpitala, wystawione recepty i skierowania, terminy wizyt lekarskich... a wszystko to jeszcze w papierowej formie. Nic więc dziwnego, że z biegiem czasu coraz trudniej "połapać" się w tej nieustannie narastającej dokumentacji medycznej. Aplikacja zdrowotna pomoże ci zapanować nad tym chaosem dzięki funkcji wprowadzania dokumentów (np. w formie PDF lub jako zdjęć z telefonu) do tzw. chmury. Dzięki tej cyfrowej archiwizacji dostęp do kompletnej i uporządkowanej dokumentacji będziesz miał zawsze pod ręką. A wszystkie twoje dane będą bezpieczne nawet w przypadku zgubienia lub zniszczenia telefonu, gdyż są w chmurze, a dostęp do apki możesz zabezpieczyć na kilka sposobów np. hasłem lub Face ID.
Aplikacja Comarch HealthNote umożliwia cyfrową archiwizację pełnej dokumentacji medycznejMateriały prasowe / Comarch Healthcare

Dzienniczek zdrowia

Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, pewnie musisz zapisywać różne pomiary, notować pojawiające się objawy i zapamiętywać dawkowanie przepisanych leków. Tradycyjny dzienniczek zdrowia, który może się zgubić lub zniszczyć w wyniku zalania czy pogryzienia przez psa, zdecydowanie warto zastąpić aplikacją z prostym interfejsem zapisywania wagi, temperatury ciała, pulsu, stężenia cukru, saturacji krwi, wartości ciśnienia tętniczego i innych parametrów zdrowotnych. Masz wówczas pewność, że ich nie stracisz.
W aplikacji Comarch HealthNote użytkownik może zapisywać różne pomiary i notować pojawiające się objawyMateriały prasowe / Comarch Healthcare

Analiza trendów

Wpisywane pomiary i objawy układają się w pewien ciąg, na bazie którego można wyciągnąć określone wnioski dotyczące przebiegu choroby czy wpływu przyjmowanych leków na proces leczenia. Niezależnie od tego, czy sam jesteś w stanie dostrzec te trendy, czy musisz skorzystać z konsultacji lekarskiej, z aplikacją zdrowotną będziesz miał ułatwione zadanie. Wszystkie wprowadzane do niej dane są bowiem prezentowane w formie czytelnych tabel i wykresów, filtrowane według słów kluczowych i sortowane według potrzeb.
Dane w aplikacji Comarch HealthNote są prezentowane w formie czytelnych tabel i wykresówMateriały prasowe / Comarch Healthcare

Synchronizacja aplikacji

Aplikacje zdrowotne współpracują często z innymi apkami wspierającymi aktywny styl życia (Apple Health, Google Fit). Dzięki tej synchronizacji masz możliwość zaimportowania dodatkowych danych np. liczby wykonanych kroków czy spalonych kalorii. Zestawiając je w jednej aplikacji, ty lub twój lekarz będzie mógł ocenić, czy np. twoja aktywność ruchowa jest wystarczająca. Z Apple Health możesz też pobrać np. informacje o glikemii. Nie musisz być jednak osobą przewlekle chorą, by mieć pożytek z tych funkcji. Jako miłośnik sportu, fitnessu czy zdrowej diety też dostrzeżesz zalety zdolnych do synchronizacji aplikacji zdrowotnych.
Comarch HealthNote współpracuje z innymi aplikacjami wspierającymi aktywny styl życiaMateriały prasowe / Comarch Healthcare

Podsumowanie zalet

Comarch HealthNote

Bezpłatna aplikacja Comarch HealthNote dostępna jest na systemy operacyjne telefonów iOS i Android. Do pełnej funkcjonalności wymaga tylko pobrania z App Store lub Google Play i założenia konta. Dostęp do niej można zabezpieczyć hasłem, kodem PIN, odciskiem palca albo usługą rozpoznawania twarzy. Wszystkie dane przechowywane są w bezpiecznej chmurze internetowej Comarch EHR.

Artykuł powstał we współpracy z Comarch Healthcare