Najlepsi z najlepszych. Tych 10 startupów warto obserwować – wybrał je sam Sebastian Kulczyk

Katarzyna Florencka
Jedni chcą wykorzystać sztuczną inteligencję do tworzenia nowych leków, inni zamierzają wysyłać na orbitę małe satelity i walczyć z kosmicznymi śmieciami, a jeszcze inni – tworzą platformę online łączącą psychoterapeutów z pacjentami. Właśnie dobiegła końca 4 edycja InCredibles, programu mentoringowego Sebastiana Kulczyka, w której wzięło udział 10 startupów.
Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
W ciągu ostatniego roku 10 najbardziej obiecujących polskich startupów brało udział w 4 edycji InCredibles, prestiżowego programu mentoringowego Sebastiana Kulczyka. Pomimo niesprzyjających warunków, które wymusiły prowadzenie programu w pełni online, młode firmy skorzystały z blisko 100 godzin indywidualnych i grupowych konsultacji oraz warsztatów z ponad 30 mentorami.
Ukoronowaniem ich wysiłków było finałowe wydarzenie Elevator Pitch, w ramach którego startupy zaprezentowały swoje pomysły na biznes przedstawicielom wiodących funduszy venture capital i kluczowym graczom polskiego środowiska startupowego.

Podsumowanie 4 edycji InCredibles

– Konsekwentnie rozwijamy program InCredibles tak, aby jak najlepiej odpowiadał na oczekiwania uczestniczących w nim spółek. Elastycznie dobieramy formy wsparcia, nieustannie powiększamy grono naszych mentorów i partnerów – powiedział Sebastian Kulczyk. – Niezmienne w InCredibles jest jedno: zawsze jest to program szyty na miarę potrzeb i wyzwań, przed którymi w danym momencie stają nasi finaliści – dodał.


Wideokonferencja, która kończyła 4 edycję InCredibles, trwała aż pięć godzin. Każdy finalista otrzymał na wyłączność wirtualną scenę na 15 minut: 5 minut mógł przeznaczyć na prezentację startupu, a kolejne 10 minut trwała dyskusja oraz seria pytań ekspertów i odpowiedzi spółek.

Po zakończeniu prezentacji jurorzy przedyskutowali wystąpienia startupów we własnym gronie, a następnie podsumowali każde z nich, wybrali najciekawsze propozycje i przyznali swoje nagrody.

Eliza Kruczkowska z Polskiego Funduszu Rozwoju zaproponowała w ramach programu „PFR dla miast” spółkom Handerek Technologies i NataLab dalsze spotkania z analitykami i dyrektorami inwestycyjnymi PFR, które mogą skutkować pokazowymi instalacjami dla samorządów zainteresowanych takimi rozwiązaniami. Z kolei firmy Biotts i Molecule.One zostały zaproszone do rozmów z funduszem PFR Life Science, specjalizującym się w biotechnologii.

Michał Kramarz z Google for Startups zaoferował spółkom Biotts i Molecule.One bezpośredni mentoring z perspektywy wsparcia technologicznego oraz zaprosił do współpracy w ramach przygotowywanego właśnie projektu medical i health-tech. Ofertę wsparcia otrzymały od niego również spółki Skriware i Therapify.
Z kolei Marcin Hejka (OTB Venture Capital) wyróżnił spółki Molecule.One i Progresja Space. Spółce ICSec zaoferował dodatkowe konsultacje, a Łukaszowi Pstrongowi z Therapify indywidualny mentoring.

Michał Rokosz z Inovo Venture Partners do dalszych rozmów zaprosił spółkę Biotts, której zaoferował kontakt do innych funduszy z obszaru life science. Docenił też pasję z jaką swoje cele realizują twórcy Therapify. Swoją pomoc zaproponował także firmom KPMP i Gamehag.

Sebastian Kulczyk (Manta Ray Ventures) zaprosił do dalszych rozmów Molecule.One, Skriware i Biotts. Jak podkreślił, life-science i edukacja to obszary najbliższe jego sercu. Zapowiedział przy tym, że kilku innym spółkom zaproponuje dodatkowo rozmowy z globalnymi firmami i innymi funduszami.

Czwarta edycja InCredibles – uczestnicy

W czwartej edycji programu InCredibles wzięło udział 10 najbardziej obiecujących startupów, działających w przeróżnych obszarach:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl