500+ świadczeniem dla bogatszych. To do nich płynie największy strumień pieniędzy
Fundacja badawczo-naukowa Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA opublikowała raport na 5-lecie programu Rodzina 500+. Wynika z niego m.in. to, że z tytułu programu do biednych rodzin trafia 4,7 mld zł, a do rodzin zamożnych ponad dwa razy więcej – 9,9 mld zł.
Według raportu CenEA do 20 proc. najuboższych gospodarstw domowych trafia równowartość 12 proc. programu, a do 20 proc. gospodarstw o najwyższych dochodach aż 25 proc.
Raport podkreśla też, że bez 500+ w skład 20 proc. najbiedniejszych gospodarstw domowych wchodziłoby o ponad 400 tys. dzieci więcej niż po uwzględnieniu tego świadczenia.
Z raportu wynika także to, że ze względu na mniejszą ilość dzieci wśród 20 proc. najbiedniejszych gospodarstw domowych niż wśród 20 proc. najbogatszych, każda forma prostej waloryzacji 500+ oznacza transfer dwukrotnie większej kwoty do "bogatych" gospodarstw.
500+ – waloryzacja albo podwyższenie
A o plotki o planach waloryzacji 500+ już słychać w mediach. W przeddzień piątej rocznicy uruchomienia programu 500+ minister rodziny Marlena Maląg była pytana w Polskim Radiu o przyszłość flagowego programu partii.Maląg nie chciała jednak zdradzić dalszych szczegółów. Została wprost zapytana, czy świadczenie 500+ zostanie podwyższone do 700+ lub waloryzowane. Dodała jedynie, że "premier na pewno przedstawi ciekawe oferty".
– Polska rodzina się broni, jest siłą i fundamentem działań rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Będzie jeszcze wiele działań w tym zakresie – stwierdziła.