Legalne zakłady bukmacherskie. Lista Ministerstwa Finansów

Piotr Nowakowski
Zakłady wzajemne są jedną z najpopularniejszych gier hazardowych w naszym kraju – dla części klientów są metodą na poprawianie domowego budżetu, dla innych rozrywką, dla jeszcze innych sposobem wspierania ulubionych drużyn. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce dozwolone jest obstawianie zakładów wyłącznie u legalnych bukmacherów z listy ministerstwa finansów.
Zakłady wzajemne są jedną z najpopularniejszych gier hazardowych w naszym kraju. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce dozwolone jest obstawianie zakładów wyłącznie u legalnych bukmacherów z listy ministerstwa finansów Materiały prasowe / PZbuk.pl
Funkcjonowanie branży bukmacherskiej w Polsce reguluje znowelizowana ustawa hazardowa, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 r. Na jej mocy, pod groźbą bardzo wysokich kar finansowych w Polski musieli wycofać się zagraniczni operatorzy, często posiadający siedziby w tzw. rajach podatkowych, pozostający poza zasięgiem polskiego prawa. Co ważne, gra u takich bukmacherów wiąże się również z groźbą kary dla klientów – przyłapani na takim procederze muszą nie tylko zwrócić ewentualne wygrane i postawione stawki, ale także zapłacić wysoką karę.

Zatem jakie firmy mogą legalnie działać na polskim rynku zakładów wzajemnych? Otóż jest to dozwolone tylko w przypadków operatorów, którzy otrzymają przyznawaną przez ministerstwo finansów licencję. Aby ją uzyskać, firma musi spełnić szereg dość wyśrubowanych wymagań – konieczna jest siedziba w Polsce, opłacanie w naszym kraju podatku od gier i zakładów, prowadzenie po polsku strony internetowej, utrzymywanie stabilności finansowej oraz weryfikowanie wieku i tożsamości graczy, tak aby z usług korzystały jedynie osoby pełnoletnie.


Licencja ministerstwa finansów może dotyczyć oferowania zakładów drogą on-line (przez strony internetowe i aplikacje mobilne) i/lub w lokalach stacjonarnych. Przyznawana jest na określony czas, zazwyczaj na 5 lat, choć oczywiście firma może starać się o jej przedłużenie.

Gdzie szukać listy legalnych bukmacherów?

W takim razie jak gracz zainteresowany typowaniem wyników może sprawdzić, czy dany bukmacher posiada licencję resortu finansów i czy działa legalnie? Najlepiej jest sprawdzić rejestr legalnych bukmacherów dostępny na stronie internetowej ministerstwa. Od razu po uzyskaniu licencji jest tam wpisywana nazwa operatora oraz numer stosownego pozwolenia.

Oczywiście są i inne sposoby. Zawsze aktualnych informacji w tej kwestii dostarczają graczom również branżowe media. Jak mówi Rafał Grycz, ekspert portalu bukmacherskiego, specjalizującego się w analizie rynku zakładów wzajemnych w naszym kraju, dzień w redakcji zaczyna się właśnie od sprawdzenia rejestru ministerstwa. Bywa bowiem tak, że przez kilka miesięcy nie dzieje się w nim nic, by później przez kilka dni pojawiła się spora grupa nowych legalnych bukmacherów. – Zespół Legalsport.pl codziennie monitoruje stronę internetową i komunikaty ministerstwa finansów w zakresie przyznawanych licencji bukmacherskich, uzupełniając listę o nowych legalnych operatorów zakładów zarówno online jak i stacjonarnych, czyli oferowanych w punktach naziemnych. – zapewnia.

To ważne, bo początkowo – po wejściu w życie nowych przepisów – legalnych bukmacherów było w Polsce dosłownie kilku, co niestety oznaczało dość słaby wybór ofert dla graczy. Z czasem jednak wymogi MF zaczęło spełniać coraz więcej firm i obecnie licencję posiada 17 operatorów, w tym zakłady bukmacherskie PZBuk, STS, Fortuna, forBET, Betclic czy TOTALbet, a to najpewniej ciągle nie wszystko. Polska jest dla światowych potentatów wciąż niezagospodarowanym i perspektywicznym rynkiem. Lubimy się zakładać, lubimy dreszczyk emocji związany z typowaniem wyników, interesujemy się sportem. Zakłady bukmacherskie bez wątpienia mają więc u nas rację bytu.

Artykuł PR PZbuk.pl