Ceny drobiu i jajek pójdą ostro w górę. Na polskich wsiach szaleje ptasia grypa
W całej Polsce wybito już ponad pół miliona sztuk drobiu. Na wsi szaleje ptasia grypa, plaga najmocniej dotknęła gospodarstw na Mazowszu. Jej konsekwencje odczujemy wszyscy - ceny mięsa drobiowego i jajek mocno wzrosną. A mnóstwo ludzi zatrudnionych w kurnikach prawdopodobnie straci pracę.
Ptasia grypa na Mazowszu
O stwierdzeniu ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.11 ognisk HPAI zostało wykrytych w gospodarstwach komercyjnych:
- 7 ognisk stwierdzono w województwie mazowieckim, z czego 6 w powiecie żuromińskim, a 1 w powiecie mławskim,
- 2 ogniska stwierdzono w województwie wielkopolskim w powiecie kaliskim,
- 1 ognisko stwierdzono w województwie łódzkim w powiecie sieradzkim,
- 1 ognisko stwierdzono w wojewódzkie podkarpackim w powiecie rzeszowskim.
W przypadku stwierdzenia wirusa w gospodarstwie, drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk zostały wyznaczone obszary zapowietrzone (w promieniu 3 km) i zagrożone (w promieniu 10 km).
W jednym z Mazowieckich gospodarstw w miejscowości Zgliczyn Glinki na Mazowszu wybitych zostało 267 918 kur niosek, w Pełkach 13 300 indyków rzeźnych. Łącznie w całej Polsce zabito i zutylizowano ponad pół miliona sztuk drobiu.
Na Mazowszu i w Wielkopolsce znajduje się najwięcej ferm kur nieśnych (produkcja jaj przyp. red) - to około 60 procent całej produkcji krajowej.
Co z ceną jajek
O sprawie zaalarmował nas czytelnik związany z branżą drobiarską. Piszą też o tym rolnicze i lokalne media.
Przed wzrostami cen jaj jeszcze w lutym ostrzegała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Ptasia grypa szaleje nie tylko w Polsce.
Za presję na wzrost hurtowych cen jaj odpowiadają likwidacje ptaków w całej Europie oraz w Azji będące następstwem grypy ptaków. W Korei Południowej zlikwidowano już 26 milionów sztuk drobiu, w tym kur nieśnych.
Na przełomie stycznia i lutego ceny jaj skoczyły o 18 – 20 procent. Nowe ogniska wykryte pod koniec marca na Mazowszu i w innych częściach Polski mogą przełożyć się na jeszcze większy wzrost.Grypa ptaków wpływa na rynek nie tylko bezpośrednio, ale i pośrednio. Chodzi o psychologię, która każe podmiotom skupującym jaja konkurować o względy producentów w obawie przed pogorszeniem sytuacji. Oprócz rosnącego popytu detalicznego zwiększa się także zapotrzebowanie ze strony podmiotów przemysłowo przetwarzających jaja.
Polska jest szóstym największym producentem jaj konsumpcyjnych w Unii Europejskiej. W 2019 roku w Polsce wyprodukowano 10,3 mld jaj konsumpcyjnych.