Pokazano, jak będą wyglądać nowe dowody osobiste. Oto co się zmienia

Natalia Gorzelnik
Podpis posiadacza, flaga UE i odciski palców. Wiemy jak mają wyglądać nowe dowody osobiste. Dokumenty mają zacząć być wydawane w Polsce od 2 sierpnia.
Kwalifikowany podpis elektroniczny na polskim dowodzie osobistym. Fot: Olgierd/Flickr

Od kiedy nowe dowody?

Konieczność zmian w polskich dokumentach jest regulowana rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom Unii i członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się.
Czytaj także: Wymieniasz w tym roku dowód osobisty? Przyszykuj się na sporą niespodziankę


Wzór nowych dowodów zaprezentowali Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Marek Zagórski, sekretarz stanu w KRPM. Od 2 sierpnia 2021 r. do warstwy graficznej dowodu osobistego powróci podpis posiadacza, natomiast w warstwie elektronicznej zamieszczane będą odciski palców.


Paweł Szefernaker podkreślił, że dzięki wprowadzeniu cechy biometrycznej (tj. odcisków palców), zwiększy się bezpieczeństwo nowych dokumentów. Konieczne stanie się jednak pobranie odcisków palców w urzędzie. Procedura będzie podobna do tej przeprowadzanej przy składaniu wniosku i odebraniu paszportu.

Osoby, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy, aby oddać odciski palców, będą mogły skorzystać z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. – Na terenie każdego powiatu będzie taka mobilna stacja. Do osób, które nie mogą wyjść z domu, przyjedzie urzędnik z komputerem i zestawem do pobierania odcisków – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.


Jak będą wyglądać nowe dowody?

Przepisy unijne zobowiązują Polskę także do uzupełnienia warstwy graficznej dowodu osobistego o podpis posiadacza. Podpis będzie znajdował się na awersie dokumentu. Na awersie w prawym górnym rogu karty dodany zostanie też dwuliterowy kod państwa na tle niebieskiego prostokąta - symbolu UE. Z dowodów z warstwą elektroniczną korzysta już około 5 milionów Polaków - tyle dokumentów wydano przez dwa lata od wejścia e-dowodów. W tym roku 1,5 mln Polaków powinno wymienić dowód z powodu upływu terminu jego ważności. Kolejne 360 tys. osób kończy w tym roku 18 lat.

Dowody osobiste wydane przed dniem wejścia w życie ustawy (przed 2 sierpnia 2021 r.) zachowują ważność na okres, na jaki zostały wydane. Nie będzie zatem konieczności wymiany dotychczas posiadanych dokumentów