Baliście się 5G? Niemcy pracują już nad jeszcze mocniejszym internetem - technologią 6G

Natalia Gorzelnik
Rząd Niemiec planuje przeznaczyć do 2025 r. do 700 mln euro na finansowanie badań nad technologią 6G. – Musimy zacząć myśleć o tym, co będzie pojutrze – mówi Anja Kraliczek, niemiecka minister ds. badań naukowych.
Rząd Niemiec przeznaczy w tym roku 200 mln euro na rozpoczęcie projektów badawczych dotyczących technologii 6G. Fot. 123rf

6G

O sprawie donosi cyfrowa.rp.pl. Jak przekonuje Anja Kraliczek, transformacja cyfrowa przyspieszyła i podkreśliła potrzebę posiadania silnej infrastruktury sieciowej.
Anja Kraliczek
niemiecka minister ds. badań naukowych

"Z 4G mieliśmy po raz pierwszy bezprzewodowy internet szerokopasmowy i możliwe stało się używanie prostych aplikacji. 5G już wyznacza ważne standardy i przeniesie sieci cyfrowe na następny poziom. 6G będzie jednak technologią przyszłości i zdeterminuje, a nawet zrewolucjonizuje naszą komunikację w przyszłej dekadzie."

Sieci 6G zaoferują 100-krotnie szybszą transmisję danych niż to ma miejsce w przypadku 5G. Nad tą technologią pracują już m.in. USA, Chiny i Korea Płd.

Niemcy jak dotąd miały opinię kraju poważnie zapóźnionego w rozwoju cyfrowym. Za naszą zachodnią granicą średnia prędkość połączeń internetowych jest niższa niż np. w Rumunii.

5G w Polsce

Jak pisaliśmy w InnPoland w lutym, w rządowej propozycji nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa znalazły się m.in. zapisy o stworzeniu zupełnie nowego, narodowego operatora telekomunikacyjnego, który miałby obsługiwać w zakresie sieci 5G m.in. Kancelarie Premiera, Sejmu i Prezydenta, Wojsko Polskie czy Policję.


"Mimo uwag ze strony przedstawicieli rynku telekomunikacyjnego obecna wersja ustawy nie uwzględniła szeregu propozycji rynkowych. Jednym z kluczowych rozwiązań, które zostało utrzymane, jest mocno arbitralna procedura oceny ryzyka dostawców sprzętu sieciowego" – czytamy w komunikacie prasowym Huawei.
Czytaj także: Przez tę decyzję rządu polska gospodarka może stracić 44 mld zł. Chodzi o 5G
Autorzy raportu przygotowanego przez firmę Audytel i kancelarię Dentons przygotowanego na zlecenie Huawei ostrzegają, że ustawa w obecnym kształcie to nie tylko potencjalne straty finansowe dla rynku telekomunikacyjnego, konsumentów oraz całej polskiej gospodarki. Istnieje również ryzyko opóźnienia wdrożenia sieci 5G.