Auto+ i anulowanie kredytu hipotecznego dla rodziców. Polski rząd wzoruje się na Węgrzech
500+, dofinansowanie do wyprawek czy Karta Dużej Rodziny nic nie dały – Polki z roku na rok rodzą coraz mniej dzieci. Niedługo poznamy nowe rozwiązania, za pomocą których rząd spróbuje poprawić sytuacją demograficzną. Mają być wzorowane na polityce prorodzinnej Węgier – oto zarys węgierskiego programu, który zainspirował PiS.
Jak rząd chce zwiększyć dzietność?
Przed kilkoma dniami minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zdradziła, że przy pracach nad nowymi programami demograficznymi rząd mocno inspirował się pomysłami węgierskimi.– Węgierską politykę prorodzinną obserwujemy już od dłuższego czasu (...). Tamtejsze rozwiązania analizujemy, by przełożyć je na możliwości i realia naszej polskiej gospodarki – mówiła Maląg w Polskim Radiu.
Jak podaje serwis Business Insider, węgierski program "działań na rzecz ochrony rodziny" ogłoszony został w 2019 r. i zawiera szereg rozwiązań, które mogą znaleźć się w Nowym Ładzie. Chodzi tutaj przede wszystkim o:
- zasiłek Gyed, w ramach którego rodzice dostają świadczenie na wychowanie dzieci; może zostać przeniesiony na dziadków pomagających w opiece nad dziećmi. Zasiłek może sięgać 70 proc. wcześniejszego wynagrodzenia;
- preferencyjne kredyty dla młodych małżeństw, z z możliwością odroczenia lub anulowania spłaty po narodzinach dzieci. Po urodzeniu trzeciego dziecka państwo pomaga również w spłacie "normalnego" kredytu hipotecznego;
- dofinansowanie do zakupu dużych samochodów (minivanów) dla rodzin wielodzietnych (czyli takich, które mają co najmniej trójkę dzieci).
Co będzie w Nowym Ładzie?
Jak pisaliśmy w INNPoland, rząd PiS ma rozważać m.in. dofinansowanie do aut dla rodzin wielodzietnych. Według nieoficjalnych informacji, państwo mogłoby pokrywać odsetki od kredytów takiego samochodu. Według przecieków do mediów, można spodziewać się również pomocy przy kredytach oraz zasiłku ochrzczonego mianem "Babcia Plus".Tymczasem niedawno fundacja badawczo-naukowa Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA opublikowała raport na 5-lecie programu Rodzina 500+, z którego wynika, że większość pomocy w ramach programu trafia do rodzin o dobrym statusie ekonomicznym. Do 20 proc. najuboższych gospodarstw domowych trafia równowartość 12 proc. programu, a do 20 proc. gospodarstw o najwyższych dochodach aż 25 proc. Kwotowo to 4,7 mld zł vs 9,9 mld zł.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl