Gigantyczny teleskop na Księżycu. Zobaczymy dzięki niemu przeszłość wszechświata

Mateusz Czerniak
NASA zleciła grupie ekspertów opracowanie koncepcji teleskopu, który miałby zostać umieszczony na Księżycu. Miałby on zastąpić ziemski największy na świecie teleskop Arecibo, który w grudniu poprzedniego roku zakończył swoje funkcjonowanie.
Teleskop na Księżycu ma pozwolić zobaczyć przeszłość Wszechświata. Ratchapol Yindeesuk / 123RF
O planach NASA pisze serwis Business Insider. Kosmiczny teleskop miałby znaleźć się w jednym z kraterów po ciemnej stronie Księżyca.

Umiejscowienie teleskopu na Księżycu byłoby dla astronomów o tyle atrakcyjne, że urządzenie mogłoby odbierać fale radiowe z dala od ziemskich zakłóceń i pozwolić naukowcom "dostrzec to, czego dotychczas nie mogli zobaczyć”.

– Chodzi o ten moment w historii wszechświata, kiedy powstawały dzisiejsze gwiazdy, a nawet wcześniejszy okres, w którym tworzyła się dzisiejsza materia, a gwiazdy jeszcze nie istniały – stwierdził w rozmowie z portalem Saptarshi Bandyopadhyay, inżynier NASA.


Natomiast wiedza o początku kosmosu może pomóc odkryć pochodzenie czarnej materii. Przekracza ona sześciokrotnie we wszechświecie ilość widocznej dla nas materii.

Chiński teleskop Hubble’a

Coraz śmielej poczyniają sobie w kosmosie także Chińczycy. w najbliższym czasie na orbicie Ziemi pojawi się pierwszy moduł ich własnej stacji kosmicznej. Na tym jednak nie koniec: jak się okazuje, stacji towarzyszyć będzie chiński teleskop kosmiczny.

Chinese Space Station Telescope (CSST, Teleskop Chińskiej Stacji Kosmicznej) na orbitę trafi najwcześniej w 2024 roku i będzie miał lustro o średnicy 2 metrów – zbliżone do rozmiarów zwierciadła Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Pole widzenia chińskiego teleskopu będzie jednak aż 300 razy większe.

CSST będzie prowadził obserwacje w bliskim ultrafiolecie oraz w świetle widzialnym. Obserwacje mają pomóc m.in. w badaniu właściwości ciemnej materii i ciemnej energii.