Wakacje za granicą coraz bliżej. Ważne poparcie dla paszportów szczepionkowych

Katarzyna Florencka
Wizja swobodnego podróżowania po Europie już w najbliższe wakacje nabrała właśnie konkretnych kształtów. Parlament Europejski opowiedział się za utworzeniem specjalnego "paszportu covidowego", dzięki któremu otworzą się przed nami wrota krajów Wspólnoty.
Parlament Europejski opowiedział się za pomysłem na wprowadzenie paszportów szczepionkowych. Fot. Roman Bosiacki / Agencja Gazeta
W czwartkowym głosowaniu Parlament Europejski poparł pomysł wydawania tzw. paszportu szczepionkowego – certyfikatu potwierdzającego fakt zaszczepienia przeciw COVID-19, przebycia w ostatnim czasie choroby lub posiadania negatywnego wyniku testu na obecność koronwirusa.
Europosłowie zastrzegli jednak, że zaświadczenie potwierdzające prawo do swobodnego przemieszczania się po terenie UE nie powinno obowiązywać dłużej niż 12 miesięcy – podajePAP. Chcą również zmiany nazwy dokumentu z "cyfrowego zielonego certyfikatu" na "unijny certyfikat COVID-19".


Parlament Europejski rozpocznie teraz negocjacje z Radą UE w sprawie wprowadzenia nowego certyfikatu. Porozumienie w tej sprawie chcą osiągnąć jeszcze przed początkiem sezonu turystycznego.

Paszport szczepionkowy – co to? Jak działa?

Paszport szczepionkowy z kodem QR to propozycja Komisji Europejskiej, która ma umożliwić swobodniejsze podróże zagraniczne, bez konieczności kwarantanny. Zaświadczenie ma zawierać nie tylko informacje o zaszczepieniu, ale też inne dane o historii choroby.

Zaświadczenie przede wszystkim ma umożliwić szybkie zeskanowanie informacji o zaszczepieniu danego podróżnego. Już teraz wiadomo jednak, że do okresu wzmożonych podróży w wakacje nie wszyscy chętni będą mogli się zaszczepić.

Wśród dostępnych danych podróżnego znajdą się więc także informacje o przejściu COVID-19 w przeszłości oraz negatywnych wynikach testu na koronawirusa. Wszystkie odmiany zaświadczeń mają być traktowane równorzędnie, a pomysłodawcy zapewniają też o adekwatnej ochronie danych osobowych.

Rozwiązanie proponowane przez KE ma co jasne działać na terytorium krajów Unii Europejskiej. Komisja jest jednak gotowa na dołączenie do systemu także Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinu, jeśli te zdecydują się na przystąpienie do programu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl