Rachunki za energię w Polsce. Polska w czołówce europejskiej drożyzny

Mateusz Czerniak
Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego Polska znajduje się wśród krajów Unii Europejskiej, w których udział wydatków na energię w budżetach domowych jest najwyższy.
Polacy płacą za energię bardzo dużo na tle większości krajów UE. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Jak pisze portal money.pl, według PIE łączne wydatki na energię elektryczną, paliwa płynne, paliwa stałe, gaz oraz ciepło wynoszą ponad 8 proc. budżetu przeciętnego gospodarstwa domowego, co jest piątym wynikiem wśród krajów UE.

Polacy najwięcej przeznaczają na energię elektryczną oraz ciepło. Oba te nośniki energii mają 3 proc. udział w koszyku polskiego konsumenta. Polska jest także jedynym krajem, w którym obywatele przeznaczają więcej niż 1 proc. na energię pochodzącą ze spalania węgla.

NABE zatrzyma podwyżki cen prądu?

Ceny prądu w Polsce rosną. Zatrzymać wzrost cen ma według ministera aktywów państwowych Jacka Sasina nowy ruch resortu – wydzielenie aktywów węglowych ze spółek energetycznych i utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Jednak eksperci uważają, że może się stać… dokładnie odwrotnie.


– Utworzenie NABE to utworzenie wielkiego monopolu, nad którym nie będzie żadnej kontroli i z którego prawdopodobnie wyniknie coś podobnego do Polskiej Grupy Górniczej. To będzie prawdopodobnie taki moloch, który wcale nie będzie miał interesu w obniżaniu ceny energii ani w szybkim wyłączaniu bloków węglowych i przyspieszeniu dekarbonizacji. Raczej będzie wprost przeciwnie – powiedział nam Paweł Czyżak, ekonomista i analityk danych fundacji Instrat.