Prawdziwa rewolucja. Bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne będzie powszechne

Katarzyna Florencka
Rząd pracuje nad oddzieleniem statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że prawo do ubezpieczenia nie byłoby już zależne od naszego statusu zawodowego – a zmiana ta może wejść w życie znacznie szybciej, niż się spodziewamy.
Rząd chce wprowadzić powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta
Informacje o tym, że w rządzie trwają prace nad wprowadzeniem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego pojawiły się w mediach po raz pierwszy w połowie zeszłego miesiąca. Celem nowych przepisów byłoby zredukowanie liczby bezrobotnych figurujących w rejestrach urzędów pracy – wiele osób rejestruje się tam bowiem jedynie w celu uzyskania prawa do ubezpieczenia.

Kiedy powszechne ubezpieczenie zdrowotne?

Doniesienia te potwierdziła w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Jak poinformowała, resort aktualnie prowadzi rozmowy z ZUS w sprawie oddzielenia statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego.


– Chcemy, aby wszyscy mieli uprawnienie do ubezpieczenia zdrowotnego – i tym zajmowałby się w całości ZUS – podkreśliła Michałek. – Naszym celem jest oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od kwestii ubezpieczenia właśnie po to, aby urzędy mogły zajmować się osobami aktywnie poszukującymi pracy. PUP powinny się koncentrować tylko na osobach, które potrzebują pomocy w znalezieniu zatrudnienia – dodała.

Zmiany mogą nastąpić znacznie szybciej, niż byśmy tego oczekiwali. Resort zakłada bowiem, że przynajmniej część zmian związanych z kwestią ubezpieczenia zdrowotnego wejdzie w życie na początku 2022 r.

Komu przysługuje ubezpieczenie zdrowotne?

W tym momencie ubezpieczenie zdrowotne funkcjonuje w Polsce na dwa sposoby – ubezpieczenie ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób ubezpieczonych i prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które jest dobrowolne.

W pierwszym przypadku osoby pracujące na umowie o pracę, zleceniobiorcy, emeryci i renciści oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacają lub mają za siebie opłacane z wynagrodzenia składki na ubezpieczenia zdrowotne.

W drugiej opcji chcący się ubezpieczyć musi wpłacać składkę na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, która wynosi 9 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia, włącznie z wypłatami z zysku, z poprzedniego kwartału. W tym momencie to 509,09 zł. Opłacanie składki pozwala na bezpłatne korzystanie z opieki medycznej w publicznych placówkach ochrony zdrowia.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl