Niesamowite! Tak czarna dziura rozszarpuje gwiazdę na kawałki [WIDEO]
Zastanawialiście się kiedyś, jak mogłoby wyglądać "pożeranie" gwiazdy przez gigantyczną czarną dziurę? Dzięki niezwykłej wizualizacji stworzonej przez naukowców z Hamburga możecie teraz zobaczyć, jak mógłby wyglądać taki wielki kosmiczny posiłek.
Druga połowa osiada dookoła czarnej dziury, tworząc tzw. dysk akrecyjny (który, w przeciwieństwie do samej czarnej dziury, możemy zaobserwować) – za horyzontem zdarzeń przepada jedynie ok. 1 proc. masy całej gwiazdy. Możecie to zobaczyć na wizualizacji stworzonej przez naukowców z akceleratora cząstek DESY w Hamburgu:
Naukowcy szacują, że cząstka ta rozpoczęła swoją podróż ok. 700 mln lat temu – w czasie, kiedy na Ziemi pojawiły się pierwsze zwierzęta. W drogę została wysłana przez gigantyczną katastrofę: kiedy gwiazda w nienazwanej galaktyce znajdującej się w gwiazdozbiorze Delfina zbytnio zbliżyła się do supermasywnej czarnej dziury (o masie ok. 30 mln Słońc). Z naszego punktu widzenia tego typu zdarzenie jest relatywnie rzadkie: w każdej galaktyce dochodzi do niego średnio raz na 10 tys. lat.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl