TVN może zmienić właściciela. Powstaje nowy, medialny gigant

Natalia Gorzelnik
To będzie połączenie medialnych gigantów. WarnerMedia zamierza zewrzeć szyki z Discovery. A to oznacza, że nasz polski TVN może znów zmienić właściciela.
Discovery jest właścicielem m.in. Grupy TVN. 123rf.com

Fuzja AT&T i Discovery

O sprawie czytamy w Financial Times. W najbliższych dniach ma zostać ogłoszona fuzja koncernu WarnerMedia oraz Discovery, właściciela m.in. TVN. Powstały w ten sposób gigant medialny ma mieć wartość 150 miliardów dolarów.

Koncern WarnerMedia należy do telekomu AT&T. Jak poinformowali anonimowi informatorzy dziennika, rada dyrektorów AT&T zebrała się w niedzielę, aby zatwierdzić umowę.

Umowa połączy Discovery ze studiami filmowymi i telewizyjnymi Warner Bros oraz nadawcami telewizyjnymi m.in. HBO, CNN i Cartoon Network.


W efekcie fuzji WarnerMedia i Discovery powstanie spółka notowana na giełdzie. Jej właścicielami mają być obecni akcjonariusze obu koncernów, szczegóły całego procesu nie są jeszcze znane.

Transakcję zapowiadano już jesienią 2016 roku, po czym prawie dwa lata zabrało uzyskanie zgody sądu federalnego na jej realizację. Sprawą interesował się, jeszcze jako kandydat na prezydenta, sam Donald Trump. Zapowiadał wtedy, że jako prezydent zablokowałby to przejęcie z powodu zbyt dużej monopolizacji rynku, jaką ona grozi.
Połączenie firm ma pozwolić na skuteczniejszą walkę z innymi gigantami medialnymi, takimi jak Disney czy Netflix.

TVN24 bez koncesji

Jak pisaliśmy w InnPoland, już od ponad roku właściciel TVN24 czeka na decyzję w sprawie wniosku o przedłużenie koncesji na nadawanie dla popularnej stacji. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ociąga się jak nigdy przedtem – a aktualna koncesja wygaśnie we wrześniu tego roku.
Czytaj także: TVN24 zniknie z naszych telewizorów? To możliwe już pod koniec września
Zgodnie z prawem, każda firma, która ubiega się o przedłużenie koncesji na nadawanie, musi złożyć do KRRiT wszystkie potrzebne dokumenty najpóźniej rok przed wygaśnięciem aktualnego pozwolenia. Grupa Discovery swój wniosek złożyła w lutym 2020 r. – jednak od tego czasu regulator nie zdołała podjąć żadnej decyzji.

Jak przypomina portal wirtualnemedia, koncern Discovery w latach 2012-2015 roku przejął 100 proc. udziałów Eurosportu, a na początku 2018 roku za 14,6 mld dolarów kupił Scripps Networks Interacitve, ówczesnego właściciela Grupy TVN, płacąc 8,4 mld dolarów w gotówce, a resztę w swoich akcjach.