Patent na ominięcie zakazu handlu w niedziele? Współpraca z Orlenem

Natalia Gorzelnik
Z patentu na "placówki pocztowe" korzysta coraz więcej prywatnych firm. Wystarczy, że w sklepie wprowadzona jest możliwość np. odbioru paczek, a nie jest on objęty ograniczeniem handlu w niedzielę. Co ciekawe, tricku tego używa też... Orlen.
Handlować we wszystkie niedziele mogą sklepy współpracujące z Ruchem. Fot. Piotr Skornicki /Agencja Gazeta

Obejście zakazu handlu w niedzielę

O sprawie donoszą wiadomościhandlowe.pl. Współpraca z Orlenem ma pomóc sklepom obejść zakaz handlu w niedziele, bo staną się placówkami pocztowymi kontrolowanego przez koncern Ruchu. Jak dowiedział się portal, pojawiły się już sieci chętne do nawiązywania takiej współpracy.

Przypomnijmy, placówki pocztowe nie zostały objęte zakazem handlu w niedzielę. Chociaż w Sejmie ubiegłej kadencji pojawił się projekt uszczelnienia ustawy w tym zakresie, szybko się z niego wycofano.
Placówką pocztową jest m.in. Żabka, a za nią w ten trend wskoczyły takie sieci jak: Abc, Lewiatan, Delikatesy Centrum, Euro Sklep, Stokrotka Express, Prim Market, Chata Polska, Al. Capone, Sklep Polski, Topaz, Intermarche, a nawet Biedronka.


Ostatnio do tej grupy dołączył też Polomarket.

– Potwierdzamy podpisanie umowy z Ruchem i uruchomienie w wybranych placówkach Polomarket usługi "Paczka w ruchu" – podaje biuro prasowe sieci. – Jest to odpowiedź na oczekiwania naszych klientów, zwłaszcza tych często korzystających z rozwijających się dynamicznie sklepów internetowych. Sklepy z opisywaną usługą czynne są siedem dni w tygodniu.
– Spółka Ruch jest operatorem pocztowym zgłoszonym i zarejestrowanym w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. W związku z tym, punkty handlowe, podpisując umowy z operatorem pocztowym na świadczenie usług pocztowych, stają się punktami pocztowymi lub agencyjnymi. Oznacza to, że w dni wolne od handlu mogą być otwarte – potwierdziło biuro prasowe PKN Orlen.

Współpraca Polomarketu z Ruchem zachęca kolejne sieci do wykonania podobnego kroku, bo możliwość handlowania w każdą niedzielę po prostu się opłaca.

Portal wiadomoscihandlowe.pl zapytał, czy Orlen nie widzi problemu w tym, że kontrolowana przez niego spółka de facto "umożliwia" działalność w niedziele konkurencyjnym sieciom handlowym. Biuro prasowe nie ustosunkowało się do tego pytania.

Stanowisko sieci Żabka

Po publikacji artykułu z redakcją skontaktowało się biuro prasowe sieci Żabka z prośbą o sprostowanie. Poniżej zamieszczamy treść oświadczenia.

"Informujemy, że placówki sieci Żabka prowadzone są przez małych, polskich przedsiębiorców, którzy współtworzą naszą sieć w oparciu o model franczyzowy. (...) Zwracamy uwagę, że większość sklepów Żabka funkcjonuje w dni objęte ograniczeniami, korzystając z wyłączenia dla przedsiębiorców działających we własnym imieniu i na własny rachunek, prowadzących sprzedaż osobiście.

Status placówki pocztowej nie warunkuje zatem możliwości otwierania sklepów w dni objęte zakazem handlu, daje on franczyzobiorcom możliwość skorzystania z pomocy pracowników."

Sieć zaznaczyła jednocześnie, że status placówek pocztowych w większości sklepów obowiązuje od 2012 roku, a więc nie jest w żaden sposób związany z wprowadzeniem ustawy o ograniczeniu handlu.

Zakaz handlu w niedzielę

Od wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę w 2018 r. przepisy te są sukcesywnie zaostrzane. W tym momencie niedzielne zakupy dozwolone są tylko w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Dodatkowo sklepy pozostają otwarte w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Coraz głośniej mówi się jednak o tym, że rząd powinien znieść zakaz przynajmniej w okresie pandemii i trudnej sytuacji gospodarczej. Tak uważa blisko połowa respondentów badania SW Research, przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

48,7 proc zapytanych uważa, że rząd powinien zrezygnować z zakazu. 27,8 proc. badanych jest przeciw takiemu ułatwieniu, a 23,5 proc. nie ma zdania na ten temat.