Kawa to przeżytek. Elektrowstrząsy nowym hitem na poranne orzeźwienie

Natalia Gorzelnik
Czy znasz to uczucie, kiedy budzisz się rano i masz wrażenie, jakby ktoś przejechał cię walcem? Albo kiedy musisz do późna siedzieć nad projektem, a oczy same zamykają się ze zmęczenia? Możesz wtedy napić się kawy, walnąć energetyka albo… potraktować się prądem. Ten sposób na pobudzenie testuje ostatnio amerykańska armia.
Pobudzanie nerwu błędnego ma działać lepiej niż kawa. Pxhere.com

Pobudzanie nerwu błędnego

Czterdziestu ochotników z US Air Force zgłosiło do testowania nowego sposobu walki ze zmęczeniem - poprzez stymulację elektryczną. Wyniki okazały się być bardzo obiecujące, ale wszystkich tych, którzy już kierują swoje palce w kierunku gniazdek, ostrzegamy - NIE RÓBCIE TEGO W DOMU!

W eksperymencie nie chodziło bowiem o porażenie prądem. W badaniu zastosowano łagodne prądy elektryczne (lub placebo), które pobudzały nerw błędny.

Nauka ma coraz więcej dowodów na to, że to właśnie ten nerw uruchamia części mózgu zaangażowane w świadomość. Naukowcy z firmy Infoscitex odkryli natomiast, że stymulowanie go pomogło uczestnikom eksperymentu, pozbawionym snu, zachować lepszą koncentrację, a także zdolność do wielozadaniowości.


Uczestnicy badania nie spali przez 34 godziny, regularnie sprawdzając swoją czujność. Pierwszy raz zostali przebadani po około 10 godzinach, a następnie - po trzech godzinach - stymulowano ich nerwy błędne. Łącznie odbyło się 7 rund testów.

Do stymulacji użyto impulsów o częstotliwości 25 Hz (cztery razy po dwie minuty) przy użyciu gammaCore, urządzenia zatwierdzonego przez Agencję Żywności i Leków (FDA) do samodzielnego leczenia migreny i klasterowych bóli głowy.

"Autorzy badania twierdzą, że osoby otrzymujące stymulację wykazały znacznie niższy spadek wydajności w miarę trwania badania" - czytamy w inflscience.

Największa różnica pojawiła się 12 godzin po stymulacji, kiedy ci, którzy otrzymali placebo, osiągnęli wynik 15 procent poniżej normy, podczas gdy osoby z grupy badawczej (poddanej terapii) - tylko 5 procent. Obie grupy zostały poproszone ocenę, jak bardzo są zmęczone, przy czym grupa badawcza zgłaszała znacznie mniejsze zmęczenie.

Jak przekonują autorzy badania, stymulacja nerwu błędnego może okazać się bardziej skuteczna niż spożywanie kawy, przy mniejszej liczbie skutków ubocznych. Portal podkreśla jednak, że 40 osób to nie jest wystarczająco duża próba. A firma Infoscite nie jest publiczną instytucją badawczą, tylko zawiera kontrakty z wojskiem USA, chociaż w przypadku tego badania deklaruje “brak sprzecznych interesów”.

Telewizja uszkadza mózg

W InnPoland przytaczaliśmy ostatnio wyniki innych badań, z których wynika, że spędzanie dużej ilości czasu na oglądaniu telewizji w średnim wieku może być szkodliwe dla zdrowia mózgu na starość. Wcześniej można to było podejrzewać, dziś potwierdzają to wyniki trzech niezależnych i rzetelnych badań naukowych.
Czytaj także: Długie oglądanie telewizji uszkadza mózg. Narażona jest szczególnie jedna grupa
Badania wykazały, że osoby, które zbyt często oglądały telewizję w wieku 40, 50 i 60 lat, doświadczały większych spadków funkcji poznawczych i miały mniejszą ilość istoty szarej w mózgach w podeszłym wieku niż osoby, które unikały gapienia się w telewizor.

Istota szara jest zaangażowana w wiele funkcji mózgu, w tym kontrolę mięśni, wzrok, słuch i podejmowanie decyzji. Większa ilość istoty szarej została też powiązana z lepszymi zdolnościami poznawczymi.