Rząd potwierdza. Pierwsze rozwiązania z Nowego Ładu wejdą w życie w przyszłym roku
Niektóre elementy Polskiego Ładu wejdą w życie już od 2022 roku. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda obiecuje, że w pierwszej kolejności politycy zajmą się kwotę wolną od podatku, zmianą dotyczącą składki zdrowotnej i dopłatami do paliwa rolniczego.
Elementy Polskiego Ładu wejdą w życie w 2022
W Programie 1 Polskiego Radia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda pytany był o to, które elementy programu Polski Ład wejdą w życie od nowego roku. Jako pierwszy wymienił kwotę wolną od podatku w wysokości do 30 tys. złotych.Przypomniał, że na prace legislacyjne w Polskim Ładzie wyznaczono okres 100 dni. Wiceminister przekonuje też, że wprowadzane od przyszłego roku będą te elementy, które "będą możliwe z punktu widzenia przygotowania aktów prawnych", jak "dopłaty do paliwa rolniczego".
Od 1 stycznia 2022 roku w życie wejdzie składka zdrowotna w wysokości 9 proc. dla wszystkich, a w szczególności dla tych, którzy mają własne firmy. 2020 rok, który był rekordowy pod kątem budowy mieszkań, może w kolei poskutkować realizacją programu dopłata do mieszkań dla młodych. W zeszłym roku powstało ich ponadprzeciętnie dużo, blisko 220 tysięcy.
Skąd PiS weźmie pieniądze na Polski Ład?
Obiecane przez Zjednoczoną Prawicę finanse w postaci programu Polski Ład dla części Polaków kojarzą się wyłącznie dobrze. Plan Polskiego Ładu pod względem finansowym pozostaje jednak enigmą. PiS nie chwalił się bowiem, skąd weźmie pieniądze na swoje plany.Nasuwającym się źródłem są środki z Funduszu Odbudowy. Pieniądze z UE mogą niestety być przeznaczone jedynie na określone cele, m.in. transformacje energetyczną czy cyfryzację. Zainwestowane przez rząd pieniądze najpewniej wrócą do państwowej kasy np. w postaci podatku VAT.