Pierwszy człowiek na Marsie ma być Chińczykiem. Państwo Środka już planuje swoją bazę

Natalia Gorzelnik
Elonie Musku, masz poważną konkurencję! Chiny zapowiedziały, że zamierzają rozpocząć swoją pierwszą załogową misję na Marsa już w 2033 roku. A w kolejnych misjach - zbudować na Czerwonej Planecie swoją bazę.
Sonda Tianwen-1 z łazikiem Zhurong to pierwsza w pełni chińska bezzałogowa misja kosmiczna na Marsa. Fot: Twitter/@CGTNOfficial

Chiny na Marsie

Szef Chińskiej Akademii Technologii Pojazdów Wyrzutni (CALT) Wang Xiaojun przedstawił plany Państwa Środka na podbój Marsa podczas konferencji Global Space Exploration (GLEX 2021), która odbyła się w dniach 14-17 czerwca w Petersburgu.

Aby je zrealizować, zaplanowano trzy stopniową “mapę drogową” dla przyszłej ekspedycji - podaje CGTN.

W ramach korku pierwszego Chiny wyślą na Marsa roboty. Będą one wykonywać takie zadania jak pobieranie próbek, badanie możliwych lokalizacji przyszłej bazy oraz budowanie systemów w celu wykorzystania zasobów na miejscu.


Aby móc zamieszkać na Marsie, wysłane z misjami załogi będą musiały być w stanie wykorzystać zasoby planety, na przykład wydobywać wodę spod powierzchni planety lub wytwarzać tlen. Bezzałogowa misja jest planowana około roku 2030.

Krok drugi to misje z załogami i budowanie bazy na Marsie. Załogowe starty są planowane na lata 2033, 2035, 2037, 2041 i później.

Trzeci krok planu przewiduje regularne kursy całej floty statków kosmicznych oraz rozwój marsjańskiej bazy na dużą skalę. W załogowych misjach ma być wykorzystywane paliwo jądrowe. Chiny pracują również nad “Sky Ladder” (tłum. red.: drabiną do nieba), nowym systemem transportu kosmicznego dla misji na Marsa. Wang Xiaojun nie zdradził jednak więcej szczegółów.

Wyścig na Marsa

Przypomnijmy: poważne plany kolonizacji Marsa ma też Elon Musk. Twórca SpaceX planuje do 2050 r. wysłać na Marsa milion ludzi, którzy mają zostać tam dostarczeni na pokładzie tysiąca należących do firmy statków kosmicznych.
W maju 2021 roku, prototypowi rakiety Starship, która ma wynieść ludzi na Czerwoną Planetę, po raz pierwszy udało się miękko wylądować na powierzchni ziemi.

Lot Starship SN15 był piątym testem rakiety - wcześniejsze próby każdorazowo kończyły się niepowodzeniem i zniszczeniem rakiety podczas podchodzenia do ziemi.

Chiński łazik na Marsie

Jak pisaliśmy w InnPoland, w maju na powierzchnię Marsa dotarł chiński łazik Zhurong, który wkrótce po lądowaniu przesłał na już Ziemię pierwsze zdjęcia zrobione na powierzchni Czerwonej Planety.

Szef NASA pogratulował Chińskiej Agencji Kosmicznej – równocześnie ostrzegając amerykańskich polityków, że USA może stracić pozycję lidera w eksploracji kosmosu.
Czytaj także: Chiński łazik przesłał fotki z Marsa. Mocno zaniepokoiło to szefa NASA
Dla Chińczyków sporym powodem do dumy jest sukces za pierwszym razem. Cała sekwencja orbitowania, lądowania i startu łazika odbyła się bez przeszkód. To pierwszy taki przypadek w historii podboju Czerwonej Planety. W przeszłości na Marsie próbowały lądować Rosja, USA i kilka innych krajów europejskich. W wielu przypadkach próby te zakończone były niepowiedzeniem.