Dostaliście w knajpie taki “paragon”? To znak, że próbują złamać prawo

Katarzyna Florencka
"Paragony kelnerskie" – świstki papieru z ręcznie zapisanymi nazwami potraw i ich cenami – nie mogą zastępować paragonów fiskalnych. Jeśli dostaliście coś takiego w barze czy restauracji, może to być znak, że lokal próbuje oszukać fiskusa.
"Paragon kelnerski" nie może zastąpić paragonu fiskalnego. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Choć wydawać by się mogło, że obowiązek posiadania kasy fiskalnej i wydawanie z niej paragonów to dzisiaj już oczywistość, niektóre biznesy wciąż się do tego nie stosują.

Paragony kelnerskie

Zamiast tego, wydają klientom przy płaceniu ręcznie wypisane świstki papieru opatrzone nazwą "rachunek dla konsumenta". Jak ostrzega serwis money.pl, są to tzw. paragony kelnerskie, będące jednym ze sposobów na omijanie podatków.

Nie jest to co prawda nowy wynalazek, ale w tym roku zjawisko przybrało na sile. Tymczasem za "zastąpienie" paragonu fiskalnego grozi grzywna do 14 tys. zł. Co więcej, nie jest to problem tylko dla właścicieli lokalu.
Czytaj także: Nadmorskie gminy walczą z "paragonami grozy". Przekonują, że nad Bałtykiem nie jest wcale drogo
– Odpowiedzialność może dotykać każdej osoby odpowiedzialnej za ewidencjonowanie transakcji, a więc zarówno właściciela restauracji, kierownika zmiany, jak i kelnera – ostrzega Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Toksyczne paragony

Rządowe kampanie namawiające konsumentów do brania paragonów mogą mieć dość bolesny efekt uboczny. Okazuje się, że te świstki z podsumowaniem zakupów zawierają BPA (bisfenol A). To owiana złą sławą substancja, powodująca raka i inne ciężkie choroby. To poważny problem nie tylko dla klientów, ale i kasjerów.


Bisfenol już dawno wycofano tę substancję z produktów przeznaczonych dla dzieci – zabawek, naczyń i sztućców. Ale nadal pokrywa się nią papier termoczuły. A taki właśnie jest używany w drukarkach paragonów, biletów i innych materiałów. To właśnie dzięki pokrywaniu papieru BPA, widać na nim literki i cyferki wypalane przez drukarki termiczne.

Badania wykazały, że BPA może prowadzić do nowotworów zależnych od hormonów, niepłodności, autyzmu, ADHD, otyłości, cukrzycy typu 2, przedwczesnego porodu i dojrzewania. Bisfenol bardzo łatwo osadza się na naszych palcach, gdy odbieramy paragon od sprzedawcy.