Tam ziemia jest na wagę złota. Oto gminy z najdroższymi działkami w Polsce [LISTA]

Katarzyna Florencka
Rozważacie budowę domu? Jeśli planowaliście zrobić to w okolicach Warszawy albo innego dużego miasta, lepiej porządnie to przemyślcie. Ceny gruntu w tych gminach należą do najwyższych w Polsce.
Najdroższe działki budowlane w Polsce znajdują się w województwie mazowieckim. Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta
Zestawienie gmin z najdroższymi działkami budowlanymi w Polsce przygotował portal nieruchomosci-online.pl. Autorzy rankingu porównywali ze sobą średnie ceny ofertowe za metr kwadratowy działki budowlanej o powierzchni od 800 do 2500 mkw.

Gminy z najdroższymi działkami w Polsce

Pierwsza piątka zestawienia przedstawia się następująco: Autorzy rankingu brali pod uwagę jednak nie tylko aktualne ceny, ale również porównywali tempo ich wzrostu. Absolutnym rekordzistą okazała się pomorska gmina Kosakowo, gdzie ceny działek poszybowały w ciągu pół roku aż o 35 proc. Na niechlubnym podium znalazły się także dwie podwarszawskie gminy: Podkowa Leśna (29 proc.) i Łomianki (15 proc.).


Jeśli natomiast macie ochotę sprawić sobie bazę letniskową, powinniście zdecydowanie omijać Szczyrk, gdzie ceny ofertowe działek przez sześć miesięcy poszły w górę o niemal 11 proc. Szczyrk jest też siódmą najdroższą gminą w Polsce jeśli chodzi o działki budowlane.
Ranking gmin z najdroższymi działkami w Polsce.Fot. nieruchomosci-online.pl

Działka na dom z Polskiego Ładu

Niebawem poznamy szczegóły nowego projektu zawartego w “Polskim Ładzie” dotyczącego domów do 70 mkw. Z początkowych zapowiedzi rządu wynikało jednak, że zanim wylejemy fundamenty, będziemy musieli posiadać działkę o określonej powierzchni.

Tymczasem portal money.pl dowiedział się, że posiadanie działki do 1000 mkw nie będzie konieczne. – Nie będzie zapisu określającego wielkość działki – powiedziała portalowi wiceminister rozwoju Anna Kornecka. – Przepis będzie przewidywał takie ograniczenie, że liczba obiektów nie może przekroczyć jednego domu na 1000 metrów kw. działki – dodała.

– Oznacza to, że na działce o powierzchni 500 albo 700 metrów kw. może powstać wyłącznie jeden taki budynek. Dopiero na działce przekraczającej 2 tys. metrów kw. będzie można zlokalizować dwa budynki – precyzuje wiceminister.

Taki zapis w przepisach ma zapobiegać wykorzystywaniu nowego rozwiązania do budowania osiedli, na których deweloperzy mogliby upchać jak najwięcej małych domów na niewielkiej powierzchni.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl