Planujesz wysłać pieniądze za granicę? Bez kodu SWIFT się nie obejdzie
Każdy z nas musi czasem skorzystać z produktów bankowych, z którymi na co dzień nie mamy do czynienia – mogą się one wówczas wydać nadmiernie skomplikowane. Mowa tutaj m.in. o przelewach międzynarodowych. Aby taki przelew zrealizować, potrzebny nam będzie kod SWIFT danego banku.
- Co to jest kod SWIFT?
- SWIFT – co to?
- Schemat kodu SWIFT
- Kod SWIFT a BIC
- Kod SWIFT a IBAN
- Ile kosztuje przelew SWIFT?
- Jak wykonać przelew SWIFT?
- Ile trwa przelew SWIFT?
Co to jest kod SWIFT?
Kod SWIFT to liczący 8 do 11 znaków ciąg liter i cyfr, które umożliwiają identyfikację instytucji, do której adresowany jest przelew. Każda instytucja bankowa – zarówno w Polsce, jak i za granicą – posiada swój własny identyfikator, jakim jest kod SWIFT.System SWIFT umożliwia sprawną komunikację pomiędzy bankami na całym świecie. Warto pamiętać o tym, że przelewy międzynarodowe mogą przechodzić przez wiele banków. Dzięki prawidłowemu zastosowaniu kodu SWIFT zyskujemy pewność, że wykonany przez nas przelew zagraniczny nie “zagubi się” po drodze do celu.
Kod SWIFT pozwala nam dokonać przelewu praktycznie w dowolnej walucie i do dowolnego banku na świecie – sposób jego realizacji różni się jednak mocno od transakcji wewnątrz jednego kraju, do których jesteśmy przyzwyczajeni.
SWIFT – co to?
Zanim jednak powiemy więcej o tym, jak dokładnie stosuje się kod SWIFT, warto uświadomić sobie, skąd wziął się cały system umożliwiający wykonywanie przelewów zagranicznych.Skrót SWIFT wziął się od nazwy instytucji odpowiedzialnej za przydzielanie i rejestrację kodów. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (po polsku: Stowarzyszenie dla Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) powstało 3 maja 1973 r. w Belgii. Jego zadaniem jest utrzymywanie sieci telekomunikacyjnej, za pomocą której banki na całym świecie mogą się między sobą porozumiewać.
Aktualnie SWIFT zrzesza ponad 8000 instytucji z całego świata. To właśnie ta organizacja pośredniczy w przekazywaniu są komunikatów dotyczących transakcji między bankami w różnych krajach.
Schemat kodu SWIFT
Każdy bank lub innego rodzaju instytucja finansowa posiada swój unikalny kod SWIFT. Zazwyczaj zawiera on 8 znaków, choć można również natknąć się na kod, który składa się z 11 znaków. Jeśli mamy do czynienia z dłuższym kodem SWIFT, oznacza to, że dodatkowo musiał zostać oznaczony konkretny oddział bankowy.Kod SWIFT składa się z następujących elementów:
- unikatowy identyfikator instytucji bankowej – 4 pierwsze znaki,
- kod kraju według normy ISO 3166-1 – 2 kolejne znaki (dla Polski jest to kod PL),
- kod lokalizacji – 2 kolejne znaki (pojawienie się tutaj cyfry 0 oznacza kod testowy),
- oddział instytucji – 3 ostatnie znaki (nie muszą się one pojawić).
Kody SWIFT polskich banków
Zlecając przelew międzynarodowy z Polski, będziemy potrzebowali identyfikatora banku zagranicznego. Może się jednak zdarzyć, że będziemy musieli podać kod SWIFT naszego banku osobie lub instytucji, od której oczekujemy pieniędzy. Poniżej zamieszczamy listę kodów SWIFT najpopularniejszych polskich banków:- Alior Bank i T–Mobile Usługi Bankowe – ALBPPLPW
- Allianz Bank – ALLBPLPW
- BOŚ (Bank Ochrony Środowiska) – EBOSPLPW
- Bank Pocztowy – POCZPLP4
- BGŻ BNP Paribas – PPABPLPK
- BPH – BPHKPLPK
- CitiBank – CITIPLPX
- Credit Agricole – AGRIPLPR
- Deutsche Bank – DEUTPLPL
- DNB Bank Polska S.A. – MHBFPLPW
- Eurobank – EBSAPLPW
- Getin Noble Bank – GBGCPLPK
- Idea Bank – IEEAPLPA
- ING Bank Śląski – INGBPLPW
- mBank – BREXPLPWMBK
- Millenium – BIGBPLPW
- Nest Bank – NESBPLPW
- Pekao SA – PKOPPLPW
- PKO BP i Inteligo – BPKOPLPW
- Santander Bank Polska – WBKPPLPP
- VW Bank – VOWAPLP1
Kod SWIFT a BIC
Poszukując informacji o kodzie SWIFT instytucji finansowej, możemy się natknąć na nazwy takie jak: kod BIC, SWIFT–BIC i SWIFT–ID. Czym są wszystkie wymienione kody i jaki związek mają z kodem SWIFT?Wszystkie te określenia dotyczą jednej i tej samej rzeczy: identyfikatora, który w Polsce znany jest jako kod SWIFT. Warto przy tym znać skrót BIC (Bank Identifier Code), gdyż ta nazwa jest znacznie częściej stosowana przez zagraniczne banki jako nazwa kodu pozwalającego na dokonywanie transakcji międzynarodowych.
Kod SWIFT a IBAN
Drugą rzeczą, której oprócz kodu SWIFT potrzebujemy do wykonania przelewu zagranicznego, jest kod IBAN (International Bank Account Number), czyli międzynarodowy numer konta bankowego. Standard ten został utworzony przez Europejski Komitet Standardów Bankowych i stosowany jest również przez wiele krajów poza Unią Europejską, np. Zjednoczone Emiraty Arabskie.Kod IBAN w Polsce składa się z 26 cyfr będących numerem naszego rachunku bankowego, poprzedzonych przez litery PL. Dla konta o numerze 12 1212 1212 1212 1212 1212 1212 numer IBAN będzie wyglądał w następujący sposób: PL 12 1212 1212 1212 1212 1212 1212.
Warto jednak zaznaczyć, że dla różnych krajów numer IBAN może mieć różną długość. W Norwegii numery rachunków bankowych mają bowiem zaledwie 15 znaków, zaś na Malcie – aż 31.
Ile kosztuje przelew SWIFT?
Niestety, koszt przelewu SWIFT potrafi być bardzo wysoki. Składają się na niego:- prowizja naszego banku,
- koszt przewalutowania,
- koszty banków pośredniczących w transakcji, z których każdy może naliczyć własną prowizję.
Czy w takim razie można uniknąć kosztów przelewu SWIFT? Jeśli zamierzacie dokonać przelewu w walucie euro, dobrym pomysłem może być wykonanie go w systemie SEPA (Single Euro Payments Area). Koszty takiej operacji są o wiele niższe i wynoszą od 5 do 10 zł.
Jak wykonać przelew SWIFT?
Jeśli jednak musimy dokonać przelewu w innej walucie niż euro, raczej nie uciekniemy od SWIFT. Pamiętajmy jednak, że z powodu wysokich kosztów przelewu SWIFT każda pomyłka może się tutaj okazać niezwykle bolesna. Bank odbiorcy ma prawo obciążyć nadawcę kosztami przelewu nawet jeśli ten ostatecznie nie doszedł do skutku. Warto się więc upewnić, że wszystkie wpisane dane i zaznaczone opcje są prawidłowe.Do wykonania przelewu walutowego będziemy potrzebowali przede wszystkim numeru IBAN odbiorcy przelewu oraz kodu SWIFT banku, w którym znajduje się konto odbiorcy. Przy zlecaniu przelewu zostaniemy poproszeni także o wskazanie, kto ma zapłacić za transakcję oraz jak szybko ma ona być zrealizowana. Każda z tych opcji będzie miała wpływ na koszt transakcji.
W przypadku wyboru strony ponoszącej koszty przelewu SWIFT do wyboru będziemy mieć następujące opcje:
- OUR – wszystkie koszty związane z realizacją przelewu SWIFT pokrywa nadawca,
- BEN – wszystkie koszty związane z realizacją przelewu SWIFT pokrywa odbiorca,
- SHA – koszty związane z realizacją przelewu SWIFT dzielone są pomiędzy nadawcę i odbiorcę; koszt prowizji swoje banku ponosi nadawca, a koszt prowizji banku odbiorcy oraz banków pośredniczących ponosi odbiorca przelewu.
Przy zlecaniu przelewu międzynarodowego SWIFT musimy również zdecydować o czasie jego realizacji. W tym wypadku mamy do wyboru trzy opcje:
- metoda standardowa (Spot) – odbiorca otrzyma pieniądze do 3 dni po zleceniu przelewu SWIFT,
- metoda pilna (Tomnext) – pieniądze dotrą do odbiorcy następnego dnia po zleceniu przelewu SWIFT,
- metoda ekspresowa (Overnight) – przelew SWIFT będzie zrealizowany tego samego dnia, na podobnej zasadzie jak płatności Express Elixir; musi on być zlecony do godz. 13.
Ile trwa przelew SWIFT?
Standardowo środki pieniężne przelane w systemie SWIFT powinny trafić do odbiorcy do trzech dni po wydaniu zlecenia. Warto jednak pamiętać, że mowa tutaj o dniach roboczych: jeśli więc w kraju docelowym jest akurat dzień wolny od pracy, realizacja przelewu automatycznie się przesunie.Na czas realizacji przelewu SWIFT wpływ mają również godziny sesji wychodzących. W skrajnym przypadku odbiorca może otrzymać pieniądze nawet tydzień po zleceniu przelewu.