A miało być tak pięknie... PGNiG zrywa gazowy kontrakt z Amerykanami

Krzysztof Sobiepan
Miała być piękna współpraca i skroplony gaz ziemny z USA, ale plany pokrzyżowała pandemia covid-19. PGNiG zmuszone było zerwać kontrakt z tamtejszym dostawcą – grupą Sempra LNG. Co ciekawe, zawinili nie Polacy, a Amerykanie. Nie przewidzieli, że epidemia znacząco opóźni budowę nowej infrastruktury.
Gazowe plany firm pokrzyżowała pandemia Covid-19. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

PGNiG zrywa umowę z USA – dotyczyła gazu ziemnego

PGNiG wypowiedziało zawartą w 2018 roku umowę z grupą Sempra LNG na zakup 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie. Decyzja jest spowodowana opóźnieniem w budowie terminalu skraplającego Port Arthur, z którego polska spółka miała odbierać zakontraktowany gaz od 2023 roku – pisze Money.pl.

Budowlane plany Amerykanów pokrzyżowała pandemia Covid-19, której w 2018 r. nikt nie brał pod uwagę w wyliczeniach. Nie oznacza to jednak, ze firmy definitywnie odchodzą od stołu negocjacyjnego. Mimo zerwania umowy PGNiG i Sempra LNG podpisały nowy list intencyjny. Ma dotyczyć dostaw 2 mln ton gazu LNG rocznie z innych terminali.


– Wysoko oceniamy dotychczasową współpracę z Semprą i chcemy ją kontynuować. Podpisany list intencyjny otwiera możliwość przesunięcia wolumenów, które miały być realizowane poprzez terminal w Port Arthur – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski.
Czytaj także: Uwaga na fałszywe SMS-y o odłączeniu gazu. Ktoś podszywa się pod firmę PGNiG

Wyższy rachunek za gaz

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, ledwie udało się nam przyzwyczaić do wyższych rachunków za gaz, a nadeszły kolejne podwyżki. Od 1 sierpnia ceny gazu dla gospodarstw domowych u największego sprzedawcy – PGNIG Obrót Detaliczny - wzrosną o ponad 12,4 proc.

PGNiG swój wniosek o podwyżkę uzasadniło rosnącymi cenami zakupu gazu na rynku. Nowa taryfa ma obowiązywać do końca 2021 roku.

To już druga podwyżka taryfy PGNiG OD dla gospodarstw domowych w tym roku - w kwietniu wzrosła ona o 5,6 proc. Również z początkiem 2021 r. taryfa PGNiG OD poszła w górę - o 2,9 proc. - przypomina energetyka24.

Jakich rachunków możemy spodziewać się od przyszłego miesiąca? Tak zwani "kuchenkowicze", czyli gospodarstwa domowe, w których gaz jest używany tylko do przygotowania posiłków, na swoich miesięcznych rachunkach zobaczą raptem złotówkę więcej.

Dla odbiorców używających gazu również do podgrzewania wody miesięczny rachunek wzrośnie średnio o niecałe 7 zł. Najboleśniej odczują podwyżki odbiorcy używający gazu także do ogrzewania. Ich rachunki wzrosną średnio o 20 złotych miesięcznie.
Czytaj także: W sierpniu łapcie się za kieszeń. Ceny gazu pójdą o 12 procent w górę

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl