Jest nowy raport dotyczący picia Polaków. Najczęściej wybieramy tanie i mocne trunki

Aleksandra Jaworska
Najnowszy raport Instytutu Jagiellońskiego przeanalizował model picia piwa w Polsce. Jego wyniki nie są optymistyczne. Wynika z niego, że najczęściej m.in. tracimy kontrolę nad piciem.
W Polsce pije się zdecydowanie za dużo piwa. Fot. 123RF/irstone

"Polska zalana piwem"

Zdaniem autorów raportu o nazwie "Polska zalana piwem" z Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Polsce pije się zdecydowanie za dużo piwa. Co gorsze, nie mamy kontroli nad jego spożyciem. Na wzrost spożycia piwa w Polsce wpływa wiele czynników.

Autorzy raportu wskazują m.in. na sposób prezentowania piwa w reklamach, niższy podatek akcyzowy w porównaniu do innych alkoholi, rosnącą produkcję piwa w Polsce, przy jednocześnie niskim eksporcie. Według badaczy, na piwne zachcianki, wpływa też brak dostatecznej edukacji.
Złocistego trunku pijemy bardzo dużo, jesteśmy pod tym względem liderami w Europie, a nasz kontynent z kolei jest największym konsumentem piwa na świecie.

Browary mogą ostro podnieść ceny

Rząd już raz podniósł akcyzę na alkohol w 2020 r., ale ma ochotę na więcej. Tym razem chodzić ma o zrównanie opłaty za piwo z tą za alkohole spirytusowe. Dla browarów oznaczałoby to nawet czterokrotne podwyższenie dotychczasowego podatku.


Producenci piwa mogliby przerzucić część kosztu na klienta i podnieść ceny. Obecnie stawka akcyzy na piwo to 8,57 zł za każdy procent alkoholu na daną objętość. W przypadku alkoholi wysokoprocentowych to 62,7 złote.
Czytaj także: Rząd chce nawet 4-krotnie podwyższyć akcyzę na piwo. Browary mogą ostro podnieść ceny