Oto mapa globalnego ocieplenia. Polska jest bezpieczna tylko pozornie

Aleksandra Jaworska
Naukowcy stworzyli mapę przedstawiającą mapę świata z zaznaczonymi miejscami, w których w 2021 r. padły rekordy ciepła. Choć jednak w Polsce mieliśmy tym razem wyjątkowo chłodną wiosnę – nie oznacza to, że globalne ocieplenie nas nie dotyczy.
Z danych udostępnionych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że od kilku dekad liczba upalnych dni w skali roku rośnie. Fot. 123RF/fblanco7305

Liczba upalnych dni w skali roku rośnie

Dr Robert Rohde, analityk temperatur z organizacji Berkely Earth, przygotował mapę świata z miejscami, gdzie w pierwszej połowie 2021 r. padły rekordy ciepła. Zaznaczmy, że o upale mówimy, kiedy temperatura przekracza 30 st. Celsjusza. Dr Rohde podkreśla, że w ostatnich miesiącach nigdzie na świecie nie zanotowano rekordowo niskiej temperatury. Z kolei rekordy ciepła – jak najbardziej.

Choć Polska nie została zaznaczona na mapie na czerwono, to – jak zauważa serwis focus.pl – wcale nie jesteśmy bezpieczni. Pomiary przeprowadzano od stycznia do czerwca, czyli jeszcze przed najcieplejszymi (w naszym przypadku) miesiącami. Pod koniec tego roku dane mogą być jeszcze bardziej niepokojące. Z Twittera badacza można się dowiedzieć, że najgoręcej było na Bliskim Wschodzie, w Afryce i… Arktyce. Analiza porównawcza temperatur została przygotowana na podstawie dostępnych danych zbieranych od 1850 r.
Z danych udostępnionych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że od kilku dekad liczba upalnych dni w skali roku rośnie i w Polsce. Rosnące na całym świecie temperatury to zresztą niejedyne zagrożenie, przed którym stoimy.

Susza znów atakuje Polskę

Nie dalej jak w czerwcu pisaliśmy w INNPoland o pierwszych problemach z dostawą wody. Śnieżna zima oraz mokra i chłodna wiosna sprawiła, że temat walki z suszą zszedł na dalszy plan, choć eksperci ostrzegali, że problem nie został systemowo rozwiązany.


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował mapy zagrożenia suszą już 9 czerwca – pisze Business Insider. Już wtedy widać było, że najbardziej zagrożona suszą jest centralna Polska, w część zachodniej oraz północno-zachodniej.

Już 18 czerwca spółka Regionalne Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Białogardzie (w. zachodniopomorskie) zwróciła się z apelem do mieszkańców miasta oraz okolicznych miejscowości o ograniczenie zużycia wody.
Czytaj także: Lisy przeprowadzają się do miasta. Zaraz zostaną zwierzętami domowymi?