W Maroko otwiera się "brama do Afryki". Polskie firmy jadą tam z misją gospodarczą

Katarzyna Florencka
To będzie ukoronowanie wielu miesięcy starań: już we wrześniu do Maroka wybierze się polska misja gospodarcza, złożona z przedsiębiorców zainteresowanych ekspansją na jeden z najciekawszych rynków Afryki. Tamtejsze firmy z uwagą obserwują ambicje Polaków.
Maroko jest jednym z wiodących rynków w Afryce. Fot. Wikimedia Commons

Misja gospodarcza do Maroka

Polska misja gospodarcza do Maroka odbędzie się w dniach 12-19 września 2021 r. Przedsięwzięcie, w ramach którego przedstawiciele polskich przedsiębiorstw odwiedzą m.in. regionalne centra inwestycji w Casablance oraz w Dakhla i Laayoune, jest efektem wielomiesięcznej pracy Abderrahima Atmouna, ambasadora Królestwa Maroka w Polsce. Choć większość jego rozpoczętej w 2019 r. misji dyplomatycznej przypadło na trudny okres pandemii, Abderrahim Atmoun zdołał pchnąć polsko-marokańską współpracę gospodarczą na nowe tory.
Celem misji ambasadora Maroka Abderrahim Atmoun jest zdynamizowanie polsko-marokańskiej współpracy gospodarczej.Fot. mat. prasowe
Wypowiadając się na początku roku dla pisma "Maroc Diplomatique", ambasador Maroka w Polsce podkreślił, że państwo to – dzięki swojemu położeniu geograficznemu, kulturze, klimatowi biznesowemu i stabilności politycznej – jest idealnym miejscem dla inwestycji zagranicznych.

Oprócz uproszczenia procedur administracyjnych dla firm, Maroko oferuje wiele innych korzyści, a w szczególności sprzyjający inwestycjom system podatkowy. Jestem przekonany, że Maroko może stać się ośrodkiem gospodarczym dla polskich firm, w szczególności pragnących podbić rynki afrykańskie.

Jak podkreślił Abderrahim Atmoun, korzyści ze współpracy zdecydowanie nie są jednostronne: marokańskie firmy są bowiem ogromnie zainteresowane polskim know-how w różnych sektorach przemysłu.


W ramach przygotowań do wrześniowej misji, na początku sierpnia ambasador Atmoun spotkał się z Pawłem Jabłońskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych ds. współpracy ekonomicznej, rozwojowej oraz polityki afrykańskiej i bliskowschodniej. Minister zapewnił o wsparciu polskiego rządu dla rodzimych przedsiębiorców, którzy decydują się na ekspansję do Maroka.

"To nie tylko jeden z najważniejszych krajów w północnej Afryce, ale także bardzo perspektywiczny rynek dla polskiego biznesu" – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych.

Wizyta w Maroku

W misji gospodarczej do Maroka weźmie udział szereg polskich przedsiębiorstw aktywnie działających w kierunku zwiększenia swojej obecności w tym kraju. Mowa tutaj o: produkującej lekkie maszyny latające firmie FlyArgo, producencie oświetlenia LUG, tworzącej innowacyjne słupy kompozytowe spółce Alumast, specjalizującej się w stacjach do ładowania samochodów elektrycznych firmie EV Charge, producencie gaśnic Ogniochron oraz firmie EMER, wiodącym producencie topionych tłuszczy zwierzęcych oraz przetworzonego białka zwierzęcego.

W czasie wrześniowej wizyty przedstawiciele polskich przedsiębiorstw odwiedzą przede wszystkim marokańskie Regionalne Centra Inwestycji: w Casablance oraz w Dakhla i Laayoune. Te ostatnie są regionami wyjątkowo atrakcyjnymi inwestycyjnie: mieszczą się bowiem w tzw. Prowincjach Południowych, oficjalnie uznanych w grudniu zeszłego roku przez USA za część terytorium Maroka. Stany Zjednoczone planują w regionie ogromny program inwestycyjny o wartości 5 mld dolarów, który ma wzmocnić ekonomiczne wpływy Maroka na całym kontynencie afrykańskim – a polskie firmy mają szansę być częścią nadchodzącego boomu inwestycyjnego.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl