Koniec przywilejów podatkowych księży? Polacy mają dość finansowania ich z budżetu

Natalia Gorzelnik
Zawód - ksiądz? Tego domagają się Polacy. Jak się okazuje, większość z nas wolałaby by księża byli zatrudniani na umowę o pracę i płacili podatki jak pozostali obywatele. Polaków - również tych wierzących - coraz bardziej irytuje również to, że Kościół jest opłacany z pieniędzy podatników.
Polacy chcą, by księża płacili podatki - tak jak wszyscy obywatele. Fot. Jakub Wlodek / Agencja Gazeta

Sposób dotowania Kościoła w Polsce

Polacy mają dość przepychu Kościoła - donosi “Super Express”. Z badania przeprowadzonego przez dziennik wynika, że aż 91 procent czytelników odpowiedziało, że nie chce, by Kościół w Polsce był dotowany przez podatników. Jedynie 7 proc. Polaków było za utrzymaniem Funduszu Kościelnego, zaś pozostali nie mieli zdania.

W ankiecie zapytano również o to, czy księża powinni być zatrudniani na umowę o pracę i płacić podatki jak inni obywatele na etacie. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 89 proc. Jedynie 8 proc. głosujących uznało, że to zły pomysł.


Ostatnie pytanie dotyczyło usług, jakie oferują duchowni. "Czy uważasz, że cennik za posługę, tj. ślub czy chrzest, powinien być jednakowy w każdej parafii" - 89 proc.odpowiedziało, że tak, 6 proc., że nie, pozostali głosujący nie mieli zdania.

Ile zarabia Kościół?

Roczne obroty Kościoła katolickiego w Polsce idą w wiele miliardów złotych. Konkretne kwoty podane zostały przez samych hierarchów, przy okazji negocjacji nad stworzeniem aplikacji parafialnej, przez którą wierni mogliby wpłacać pieniądze na tacę.
Czytaj także: Księża trzymają to w tajemnicy. Ujawniono, ile i na czym zarabia Kościół
Okazuje się, że obroty polskiego Kościoła przed pandemią mogły sięgać rocznie nawet 17 mld zł. Składają się na nie: przychód z tacy (2-3 mld zł), pogrzeby, śluby i inne usługi (3-4 mld zł), renta, najem i dzierżawa nieruchomości (ok. 3-4 mld zł), działalność gospodarcza (3-5 mld zł), pieniądze z budżetu państwa (ponad 2 mld zł).