XIX-wieczny zamek do kupienia za funta. Wystarczy, że spełnisz jeden warunek

Aleksandra Jaworska
Zamek Kinloch zbudowano 120 lat temu na niewielkiej wyspie u wybrzeży Szkocji. Należał do zamożnego biznesmena, który zatrzymywał się w nim podczas polowań i wypraw wędkarskich. Obecnie Kinloch Castle należy do organizacji opiekującej się zabytkami. Rezydencję można też kupić.
Zamek Kinloch to późna wiktoriańska rezydencja położona na wyspie Rùm, znajdującej się na zachodnim wybrzeżu Szkocji Fot. Wikimedia Commons/Graeme Churcharol

Zamek tanio sprzedam

Wyspa, na której znajduje się Kinloch Castle, ma powierzchnię 104,63 km² i mieszka na niej zaledwie 20 osób. Głównie są to opiekujący się nią pracownicy agencji Scottish Natural Heritage wraz z rodzinami. Zamek Kinloch Castle ma bardzo bogato urządzonych pomieszczenia. Oferta na pierwszy rzut oka wydaje się atrakcyjna. Chętni, by go kupić muszą udokumentować, że stać ich na remont zamku, a co istotniejsze - mają uczciwe zamiary, by się nim zaopiekować. Wstępny szacunek kosztu remontu to 20 mln funtów. Przyszły właściciel będzie musiał jeszcze dodać do tej sumy symbolicznego funta, który jest ceną zakupu.


Nowy właściciel ma również wspierać niewielką, lokalną społeczność oraz dzikie zwierzęta. Dzięki jego zaangażowaniu nieco zapomniana wyspa Rùm ma stać się atrakcją turystyczną Szkocji. Posiadłość wydaje się idealna dla osób, które lubią przyrodę i mają 20 mln funtów.

Włoskie zamki za darmo

Swego czasu włoski rząd ogłosił specjalny program, w ramach którego chciał oddać zainteresowanym dokładnie 103 zamki i historyczne budynki. Chętni, podobnie jak w ofercie ze Szkocji, musieli przedstawić plan renowacji budynku i biznesplan, który miałby pomóc ożywić miejscową turystykę.

Na liście znalazły się wówczas m.in. XI-wieczny zamek Castello di Blera położony nieopodal Rzymu czy Castello di Montefiore – zamek z XIII wieku znajdujący się w regionie Marche na wschodzie Włoch. Mimo kosztownych wymogów program cieszył się popularnością.
Czytaj także: Nie tylko Stobnica. 5 koszmarnych zamków w Polsce – architekt płakał, jak projektował