Tabela GUS na błękitnym tle.
Od trzech miesięcy wskaźnik inflacji jest na tym samym poziomie. Fot. GUS/Wojciech Olkusnik/East News
Reklama.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 r. wzrosły o 4,9 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku (przy wzroście cen usług o 6,4 proc. i towarów o 4,4 proc.)" – informuje GUS.

To już trzeci miesiąc, kiedy wskaźnik inflacji utrzymuje się na poziomie 4,9 proc. Zgodnie z przewidywaniem analityków, czeka nas wyhamowanie wskaźnika, aż w końcu będziemy mogli liczyć na spadek stopy inflacji.

Prognozy na drugie półrocze

Zdaniem analityków banku Santander, w lipcu możliwy jest znaczący spadek inflacji. W komentarzu odnośnie marcowych statystyk GUS, stopa inflacji zacznie opadać już od kwietnia, obniżając się do przedziału 4,2-4,3 proc. 

Ten stan ma utrzymać się do połowy roku, z możliwym wzrostem cen żywności.

"W lipcu spadnie wyraźnie poniżej 3,5 proc. rdr., gdzie naszym zdaniem pozostanie przez większość II półrocza, by w grudniu na chwilę wrócić do 3,5 proc. rdr." – ocenili ekonomiści w "Komentarzu Ekonomicznym" banku, dostępnym tutaj.

Prognozy oparte są o założenie, że rada Polityki Pieniężnej wznowi obniżki stóp procentowych od maja, o 50 pb i kolejne 25 pb w lipcu, oraz o "ujemny efekt bazy" (zjawiska tłumaczącego wahania na wykresach danych) związany ze wzrostem cen energii w lipcu 2025 roku.

Inflacja w marcu

"W marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen to warów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie: odzieży i obuwia (o 3,4 proc.), żywności (o 0,2 proc.), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 1,0 proc.), łączności (o 1,3 proc.), mieszkania (o 0,1 proc.) oraz zdrowia (o 0,5 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio: o 0,12 p. proc., 0,05 p. proc., 0,05 p. proc., 0,05 p. proc. i po 0,03 p. proc. Niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 2,0 proc.) oraz transportu (o 1,1 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,14 p. proc. i 0,11 p. proc." – czytamy raport GUS. Z pełnym zapoznacie się tutaj

A czemu grozi nam wzrost cen żywności w najbliższych miesiącach?

Zdaniem analityków Santander, ujawni się ujemny efekt bazy związany z przywróceniem VAT na żywność w ubiegłym roku.

Czytaj także: