Korzystasz z rządowego wsparcia na czas pandemii? Wypatruj wezwania do urzędu pracy

Natalia Gorzelnik
Resort rodziny i polityki społecznej wprowadza zmiany w ustawie COVID-19. Ma to być ukłon w kierunku pracowników urzędów pracy, którzy zgłaszali trudności z rozliczaniem i zwrotami środków przekazanych w ramach pomocy firmom w czasie pandemii. Ministerstwo przekonuje, że skorzystają też sami przedsiębiorcy.
Urzędy pracy będą wzywały do siebie na kontrolę pracodawców pobierających świadczenia na COVID-19 (fot. 123rf.com)

Pomoc od rządu

Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Chodzi o nowelę tzw. ustawy COVID-19, która reguluje m.in. udzielanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na rzecz ochrony miejsc pracy dla przedsiębiorców i innych uprawnionych podmiotów w formie dofinansowania wynagrodzeń pracowników.


Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, do dnia 31 sierpnia 2021 r. wojewódzkie urzędy pracy udzieliły wsparcia na kwotę ponad 16 mln zł dla więcej niż 110 tys. podmiotów. Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej zwróciło jednak uwagę na konieczność doprecyzowania zasad przyznawania pomocy, m.in. przepisów dotyczących ewentualnych zwrotów środków, w tym zwrotów częściowych i zwrotu całego dofinansowania.

Ze względu na bezprecedensową sytuację wywołaną epidemią COVID-19 i potrzebę wsparcia w możliwie najkrótszym czasie podmiotów znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej, świadczenia były udzielane na podstawie wniosków, które opierały się na oświadczeniach o spełnianiu warunków uprawniających do ubiegania się o wsparcie, składanych przez ubiegające się o to wsparcie podmioty.

Ustawa COVID-19 przewiduje 3 lata na rozliczenie świadczeń - od zakończenia okresu objętego dofinansowaniem wynagrodzeń pracowników. Zmiany mają ułatwić ten proces.

Dodatkowo, ze względu na przedłużający się okres trwania epidemii COVID-19, ustawodawca uznał dotychczas funkcjonujące ułatwienia dla pożyczkobiorców korzystających z pożyczek z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej lub na utworzenie stanowiska pracy (w ramach Programu "Wsparcie w starcie”, realizowanego przez BGK) za niewystarczające.

Dlatego też powstała potrzeba wydłużenia możliwości stosowania odstępstw od podstawowych zasad realizacji pożyczek oraz niestosowania sankcji za niedotrzymanie warunków zawartych umów.


Najważniejsze zmiany wynikające z projektu:
By ułatwić sprawdzenie realizacji pomocy, wojewódzkie urzędy pracy będą mogły przeprowadzać kontrole - w siedzibie firmy bądź swojej.

Zgodnie z założeniami, dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy może przeprowadzać, w okresie pobierania świadczeń, oraz w okresie 3 lat po zakończeniu tego okresu, kontrole podmiotu w zakresie wydatkowania środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na wypłatę świadczeń zgodnie z przeznaczeniem i w tym celu może żądać okazania wszelkiej dokumentacji z tym związanej oraz żądać złożenia stosownych wyjaśnień.

Kontrola może być prowadzona w kontrolowanym podmiocie lub wwojewódzkim urzędzie pracy.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl