10 lat temu zmarł Steve Jobs. Jego produkty zmieniły nasze życie
Choć Steve Jobs, współzałożyciel i wieloletni prezes Apple, bywał osobą apodyktyczną i trudną w relacjach, zdecydowanie nie da się przecenić jego wpływu na otaczającą nas rzeczywistość. W swojej karierze czuwał nad stworzeniem szeregu innowacyjnych produktów – a jednym z najbardziej rewolucyjnych był wypuszczony w 2007 roku iPhone.
Steve Jobs i iPhone
Wspaniały wizjoner czy "tylko" utalentowany sprzedawca? Opinie na temat Steve'a Jobsa są przeróżne, ale jedno jest pewne: bez produktów Apple – której to firmy był współzałożycielem – wiedzione przez nas życie mogłoby wyglądać zupełnie inaczej.Pierwszą rewolucją był oryginalny Macintosh, wprowadzony na rynek w 1984 roku. Po raz pierwszy w sklepach dostępny był komputer osobisty z graficznym interfejsem użytkownika oraz pozwalającą na dodatkową nawigację myszką – rzeczami tak dzisiaj oczywistymi, że bez wiedzy na temat historii komputerów, absolutnie nie bylibyśmy dzisiaj w stanie docenić nowatorskości pierwszego Macintosha.
Druga rewolucja, do której przyłożył rękę Steve Jobs, rozpoczęła się dokładnie 23 lata później: na konferencji MacWorld 2007 szef Apple'a zademonstrował światu iPhone'a.
– Prezentujemy wam aż trzy produkty: szerokoekranowy iPod z panelem dotykowym, rewolucyjny telefon komórkowy i przełomowe urządzenie do komunikowania się w internecie; iPod, telefon i komunikator internetowy – zapowiedział wówczas Jobs. Po czym pokazał publiczności tylko jeden produkt: iPhone'a.
Czytaj także: Tak Steve Jobs starał się o pracę 45 lat temu. Jego CV kosztuje fortunę, padniesz przy nim ze śmiechu
Najsłynniejsze dziecko migranta z Syrii
Niewiele osób pamięta o tym, że Steve Jobs jest dzieckiem imigranta. Jego biologicznym ojcem był imigrant z Syrii – Abdul Fattah Jandali.Ojciec twórcy Apple urodził się w syryjskim mieście Hims. W wieku 18 lat wyjechał do Bejrutu na studia, gdzie zaangażował się w działalności polityczną. Jandali uczestniczył w fali protestów domagających się odejścia prezydenta Libanu Bechara El Khoury.
Khoury sprawował dyktatorskie rządy, nieustannie łamał konstytucję i prawa obywatelskie. Choć prezydent ostatecznie zrezygnował, prześladowania się nie skończyły i Jandali musiał wyjechać do Stanów Zjednoczonych.
Przybył do USA w celu kontunuowania studiów, gdzie poznał matkę Jobsa – Joanne Carole Schieble. Dziewczyna szybko zaszła w ciążę, jednak jej konserwatywny ojciec sprzeciwił się ślubowi córki z muzułmaninem. Wkrótce po narodzinach w 1955 roku jej dziecko zostało adoptowane przez Paula i Clarę Jobsów.
Po latach Steve Jobs nawiązał relację ze swoją biologiczną matką – jednak nigdy oficjalnie nie spotkał się z biologicznym ojcem (jak się okazało, mężczyzna prowadził restaurację blisko siedziby Apple i Jobs miał z nim kilkukrotnie kontakt).
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl