Storczyki za sto tysięcy dolarów. Amerykańska nagroda dla biolog z Łodzi

Natalia Gorzelnik
Dr hab. Marta Kolanowska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego otrzymała nagrodę amerykańskiej Fundacji Maxwella/Hanrahana za wyjątkowe badania nad storczykami. Pani profesor znalazła się w gronie 5 naukowców z całego świata docenionych tym wyróżnieniem.
Łódzka biolog brała udział w ponad 20 ekspedycjach tropikalnych (fot. Biuro Prasowe UŁ)

Badaczka nieznanych regionów

Dr hab. Marta Kolanowska została doceniona za jej wkład w badanie różnorodności biologicznej najsłabiej zbadanych regionów świata. Łódzka biolog, która brała udział w ponad 20 ekspedycjach tropikalnych, odkryła 370 nieznanych dotąd nauce gatunków orchidei - m.in. Hofmeisterella biglobulosa, Myoxanthus ortizianus, Hirtzia barrerana.

Badaczka prowadzi też analizy dotyczące tego, jak ocieplenie klimatu, zmniejszenie powierzchni lasów tropikalnych i działalność człowieka wpływają na zasięg występowania storczyków na świecie.


Profesor Kolanowska jest również znana z prowadzenia prac w południowej części Kolumbii, gdzie wspólnie z naukowcami z innych ośrodków na świecie i we współpracy z członkami rdzennego plemienia, pragnie utworzyć rezerwat przyrody i stację badawczą pod auspicjami Uniwersytetu Łódzkiego.

– Jestem bardzo zaskoczona moją wygraną! Nagroda jest wyrazem uznania dla mojej dotychczasowej pracy w zakresie badania różnorodności storczyków i ich zagrożeń. Razem ze mną zostali nagrodzeni naukowcy badający różnorodne obszary, takie jak np. rozwój języka papug, ewolucja i genetyka amazońskich żab, czy przetrwanie mikroskopijnych organizmów w ekstremalnych warunkach. Jestem zaszczycona, że mogę stać u ich boku – przekazała wyróżniona.

Nagroda Maxwella/Hanrahana w dziedzinie biologii terenowej

Fundacja Maxwell/Hanhram powstała w 2018 r. żeby wspierać indywidualnych naukowców, nauczycieli, konserwatorów i twórców, których różnorodne perspektywy pozwalają odkrywać nowe informacje o człowieku i środowisku, w jakim żyje.

Nagroda w dziedzinie biologii terenowej wspiera indywidualnych, młodych naukowców i umożliwia im poświęcenie czasu na obserwacje i eksperymenty, które pomagają nam lepiej zrozumieć siebie i świat wokół nas. Zapoczątkowane w 2020 roku coroczne nagrody wyróżniają pięciu wybitnych naukowców i wspierają każdego z nich kwotą 100 tys. USD.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl