Budowa wieży widokowej na Śnieżniku dobiega końca. "O matko! Jak młynek do pieprzu"
Na granicy Polski z Czechami powstaje wieża widokowa, której sprzeciwiają się m.in.ekolodzy. "Cały projekt jest przykładem żałosnej nieprawidłowości funkcjonowania organów ochrony przyrody po czeskiej i polskiej stronie i nigdy do tego nie miało dojść" - napisał w liście otwartym do mediów Miroslav Vinkler, prezes Czeskiego Stowarzyszenia Ekologicznego.
Nowa wieża widokowa na Śnieżniku
Mimo wielu sprzeciwów wieża, którą internauci porównują do "blendera" pnie się w górę. Finalnie ma mieć 34 metry wysokości. Według projektu podstawa zostanie pokryta kamieniem, a od połowy wieża ma być zbudowana ze stali i szkła. Przykryje ją prosty daszek. Ma być gotowa jesienią 2022 roku. Jej najnowsze zdjęcia znów wywołały lawinę komentarzy."O Matko! Jak młynek do pieprzu" – pisze jeden z internautów.
"Raczej jak blender zauważa kolejny" – punktuje kolejny.
Wieża widokowa jest stawiana na Śnieżniku na wysokości 1425 m n.p.m•(fot. Fotokrajobraz Ziemi Kłodzkiej)
Burmistrz Stronia Śląskiego nie zatrwożył się jednak protestami i ostrzeżeniami wystosowanymi przez różne środowiska i mimo wszystko sfinalizował formalności dotyczące inwestycji na wysokości 1426 metrów nad poziomem morza.
Śnieżnik jest najwyższym szczytem po polskiej stronie granicy
Zwany też Śnieżnikiem Kłodzkim to najwyższy, graniczny szczyt po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich i w Masywie Śnieżnika. Jest on jedyną górą w masywie Śnieżnika, która wystaje ponad górną granicę lasu. Zbudowany jest ze skał metamorficznych.Świat roślinny i zwierzęcy Śnieżnika jest najbogatszy w całych Sudetach, ponieważ przebiegają tam granice zasięgów występowania wielu gatunków – sudeckich, karpackich, alpejskich, a nawet śródziemnomorskich. Dla ochrony przyrody ożywionej utworzono na Śnieżniku już w 1938 roku rezerwat przyrody, odtworzony pod polskimi rządami w 1965 roku jako ścisły.Może się zainteresować: Planujesz zimowe ferie? Urlop na nartach warto spędzić u naszego zachodniego sąsiada