Gigantyczna farma słoneczna Solorza. Rozpoczęła działalność na terenie dawnej kopalni

Aleksandra Jaworska
Farma jednego z najbogatszych ludzi w Polsce Farma ma moc 70 MWp. Jednym z odbiorców produkowanego przez nią prądu będzie Grupa Polsat Plus. Właściciel chwali, że to największa elektrownia słoneczna w Polsce. Stoi na 100 ha terenu.
Solorz chwali się, że to największa elektrownia słoneczna w Polsce (fot. Wojciech Strozyk/REPORTER)

Największa elektrownia słoneczna w Polsce

Zygmunt Solorz nie poprzestaje na laurach. Farma słoneczna, która powstała z jego inicjatywy, właśnie zaczęła działać. Zbudowano ją na ok. 100 ha terenu – tego samego, na którym w przeszłości wydobywano odkrywkowo węgiel brunatny.

Jak podaje Business Insider farma składa się z ponad 155 tys. modułów fotowoltaicznych. Oprócz nich do budowy wykorzystano 306 inwerterów i ponad 900 km kabli i światłowodów. Jednym z odbiorców prądu wyprodukowanego przez farmę w Brudzewie będzie Grupa Polsat Plus.

"Dzięki inwestycji o wartości 163,8 mln zł netto – zbudowanej całkowicie za prywatne pieniądze – zrekultywowany teren odzyskał wartość użytkową i jest przykładem jak realizować transformację energetyki w Polsce, włączając w to stworzenie nowych miejsc pracy dla osób odchodzących od pracy w górnictwie" – komentuje Piotr Woźny, prezes ZE PAK SA.

Solorz wybiera się na zakupy

Milioner nie szczędzi pieniędzy na inwestycje. Zygmunt Solorz postanowił bowiem zainwestować w akcje Grupy Polsat Plus. Za blisko 3 mln złotych chce stać się właścicielem ponad 82 mln akcji.


Spółka zależna jednego z najbogatszych Polaków, podpisała już nawet w tej sprawie porozumienie z Grupą Polsat Plus.

Ze względu na ograniczenia nałożone na spółkę przez kodeks spółek handlowych, podmiotem nabywającym akcje będzie także Reddev – spółka zależna Zygmunta Solorza.
Inwestor ocenił, że grupa jest obecnie w ważnym momencie i może podjąć nowe wyzwania, ponieważ część spośród obecnych akcjonariuszy może nie mieć intencji dalszego pozostawania inwestorami.
Czytaj także: Polscy miliarderzy zbudują nam elektrownię jądrową. Tak tłumaczą swoją decyzję