Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Ekspert wskazał termin

Krzysztof Sobiepan
Jak przejść na emeryturę, by zyskać najwięcej? Wiele osób przy końcu kariery zawodowej zastanawia się, kiedy najlepiej jest zakończyć pracę. Jak wskazał ekspert Instytutu Emerytalnego, istnieje miesiąc gdzie będzie to dla nas najbardziej opłacalne.
Przyszli emeryci mogą zoptymalizować wysokość świadczenia z ZUS Fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Kiedy przejść na emeryturę? Poczekaj na lipiec 2022 r.

– Radzę poczekać do wakacji. Lipiec to będzie pierwszy najlepszy moment przejścia na emeryturę. Jeżeli ktoś jeszcze może, powinien poczekać. przede wszystkim ze względu na prognozowaną wysoką waloryzację środków, które są na koncie w ZUS – wskazał w programie "Money. To się liczy" Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

To właśnie ze pieniędzy umieszczonych na koncie ZUS będzie wyliczana i wypłacana przyszła emerytura. Ich waloryzacja oznacza zaś, że nasze świadczenie będzie wyższe. Rozmówca Money radzi więc poczekać nawet osobom, które już osiągnęły wiek emerytalny bądź osiągną go w pierwszej połowie 2022 r.


Drugim elementem są zmiany w średniej długości życia – to kolejny aspekt, w oparciu o który liczona jest nasza emerytura. Sobolewski wylicza, że obecnie od 12-18 miesięcy obserwujemy rekordową falę zgonów, wiązaną m.in. z COVID-19.

Obecny trend jest taki, że średnia długość życia spada. Dla przyszłych emerytów to niezła wiadomość. Im niżej spadnie wskaźnik, tym wyższe świadczenia otrzymają. Od tej prognozy zależy bowiem podział ich kapitału emerytalnego na liczbę miesięcy.

Choć ekspert IE wskazuje lipiec jako najlepszy miesiąc, dodaje też, że nie ma nic złego w nieznacznym opóźnieniu tego okresu. Sierpień, wrzesień i dalsze miesiące 2022 r. podlegają bowiem takim samym zasadom waloryzacji. Warto więc po prostu poczekać do drugiej połowy 2022 r.

Nowe zasady dorabiania do emerytury

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, dorabianie do państwowej emerytury jest możliwe, ale wyłącznie do limitu określonego w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Szczególnie muszą się pilnować osoby na wcześniejszej emeryturze lub rencie. To ich dotyczą przepisy, które wskazują, że nie mogą oni zarobić powyżej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za poprzedni kwartał. Potem zaczynają się schody – przypomina Prawo.pl.

Gdy wynagrodzenie za dany miesiąc osiągnie poziom od 70 do 130 proc. przeciętnej pensji – ZUS wypłaci obniżone świadczenie. Jeśli przebijemy 130 proc. płacy – ZUS całkowicie wstrzyma wypłatę emerytury za dany okres.

Ile wynosi aktualny limit? Wskaźnik przeciętnego wynagrodzenia jest aktualizowany co kwartał, a najnowszy obowiązuje od 1 grudnia 2021 roku do 28 lutego 2022 roku. To suma blisko o 100 zł wyższa, niż poprzednia.

Osoby które nie muszą się przejmować to seniorzy, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny. Dla kobiet to 60 lat, dla mężczyzn – 65 lat. W ich przypadku dorabiać można bez żadnych ograniczeń. Bez ograniczeń pracować mogą też inwalidzi wojenni i wojskowi.