Richard Branson inwestuje w polską firmę. Wspólnie zamierzają podbić kosmos
Richard Branson zainwestuje 30 milionów dolarów w polską spółkę SatRevolution zajmującą się projektowaniem, produkcją, integracją i testowaniem nanosatelitów obserwacyjnych.
30 mln. USD od Richarda Bransona
Umowa została podpisana we wtorek, podczas paryskiego szczytu World Satellite Business Week. Jak podała polska w spółka w komunikacie, pozyskała "finansowanie Serii B od Virgin Orbit, amerykańskiej firmy świadczącej usługi wystrzeliwania małych satelitów i dostarczania rozwiązań dla kosmosu, która ogłosiła planowane połączenie biznesowe z NextGen Acquisition Corp."– Dzięki naszej stałej współpracy, Virgin Orbit i SatRev będą zwiększać możliwości na nowych rynkach, oferując aplikacje do obserwacji Ziemi i nie tylko - aplikacje, które wczoraj były tylko marzeniami. Wspólnie będziemy kontynuować misję Virgin Orbit, polegającą na otwieraniu przestrzeni kosmicznej na dobre – przekazał dyrektor generalny Virgin Orbit Dan Hart.Virgin Orbit obsługuje jeden z najbardziej elastycznych i responsywnych systemów kosmicznych, jakie kiedykolwiek zbudowano. Założona przez Sir Richarda Bransona w 2017 r. firma, rozpoczęła świadczenie usług komercyjnych w 2021 r. i już dostarczyła na orbitę satelity komercyjne, cywilne, bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowe.
Finalizacja transakcji jest zaplanowana na pierwszy kwartał 2022 r.
SatRevolution
Misją SatRevolution jest zostanie satelitarną potęgą. Do 2026 roku SatRevolution zamierza umieścić na orbicie 1500 satelitów obserwacyjnych, tworzących konstelację REC (Real-time Earth-observation Constellation) i stać się największym na świecie operatorem satelitów EO (Earth observation). Proces powstawania nanosatelitów w całości przeprowadzany jest we Wrocławiu, urządzenia składają się w 100 proc. z komponentów tworzonych w Polsce. Zasługą wrocławskiej spółki, która zaczynała jako startup w 2016 roku, jest umieszczenie na orbicie okołoziemskiej pierwszego polskiego satelity “Światowid”, który został wystrzelony już w 3 lata po zawiązaniu się firmy. Dziełem SatRevolution jest również NanoBus - rodzaj kosmicznej platformy, która umożliwia “współdzielenie” misji satelitarnych.W portfolio klientów firmy znajdują się m.in. Uniwersytet w Grenoble, SteamJet z Wielkiej Brytanii, Aurora PT z Finlandii i Spiral Blue z Australii.
SatRevolution i Virgin
W tym roku SatRevolution umieściło na orbicie satelity STORK-4 i STORK-5. Był to element pierwszej komercyjnej misji realizowanej przez Virgin Orbit. Satelity SatRevolution były jedynymi komercyjnymi orbiterami transportowanymi przez rakietę LauncherOne - resztą sprzętu ekspediowanego w kosmos były satelity rządowe. Wrocławska firma współpracuje z Virgin Orbit już od 2019 roku. Należącą do miliardera Richarda Bransona kalifornijska firma podpisała wtedy z SatRevolution – oraz polskimi uczelniami – konsorcjum Polish Mission to Mars. Cel konsorcjum to opracowanie pierwszej komercyjnej misji małych satelitów na Czerwoną Planetę. SatRevolution zajmuje się przygotowaniem technologii, a Virgin dowiezie statek kosmiczny na miejsce.Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl