Żołnierze również muszą złożyć oświadczenia majątkowe. Co powinno się w nich znaleźć?

Redakcja INNPoland
Żołnierze mają obowiązek każdego roku składać oświadczenia majątkowe. Co powinno się w nich znaleźć? Do kiedy trzeba je złożyć? Oto najważniejsze informacje o oświadczeniach majątkowych żołnierzy.
Żołnierze mają obowiązek złożyć oświadczenia majątkowe Fot. Jakub Kaminski/East News
Oświadczenie majątkowe to informacja o stanie majątku, którą obowiązkowo muszą składać w Polsce m.in. osoby zasiadające na kierowniczych stanowiskach państwowych, samorządowcy na szczeblach gminy, powiatu i województwa (np. radni, wójt, skarbnik) oraz przedstawiciele niektórych zawodów, w tym: parlamentarzyści, sędziowie, prokuratorzy, policjanci, funkcjonariusze ABW, AW, CBA, SKW, SWW, osoby pracujące w Straży Granicznej i Państwowa Straż Pożarna, pracownicy urzędów skarbowych oraz komornicy sądowi. Składają je także żołnierze.

Siły Zbrojne RP

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej to: Wojska Lądowe, Wojska Obrony Terytorialnej, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna, Wojska Specjalne i Żandarmeria Wojskowa. "Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej służą ochronie niepodległości państwa i niepodzielności jego terytorium. Zapewniają bezpieczeństwo i nienaruszalność jego granic. Jako podstawowy element systemu obronnego państwa uczestniczą w realizacji polityk: bezpieczeństwa i obronnej" – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej na swojej stronie internetowej.


Czytaj także: Oświadczenia majątkowe żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Do kiedy należy je złożyć?
Kto może zostać żołnierzem zawodowym? Na uczelni wojskowej może studiować każdy, kto: Z kolei żołnierzem zawodowym może zostać żołnierz rezerwy, który: Do korpusu szeregowych może wstąpić żołnierz rezerwy, który ma wykształcenie gimnazjalne i dodatkowo przygotowanie zawodowe, kwalifikacje albo przydatne umiejętności, do korpusu podoficerów potrzebne jest wykształcenie średnie, a tytuł magistra lub równorzędny konieczny jest, jeśli chce wstąpić do korpusu oficerów.

Oświadczenie majątkowe żołnierzy

"Oficerowie zawodowi, z wyjątkiem oficerów zajmujących stanowiska służbowe sędziów sądów wojskowych oraz stanowiska służbowe prokuratorów do spraw wojskowych, oraz podoficerowie pełniący zawodową służbę wojskową w organach finansowych i logistycznych są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Oświadczenie o stanie majątkowym dotyczy majątku osobistego oraz objętego małżeńską wspólnością majątkową" – czytamy w Dz.U.2021.1131 t.j. Art. 58 § 1.

W oświadczeniu majątkowym żołnierzy powinny znaleźć się następujące informacje:

Oświadczenie majątkowe żołnierzy: do kiedy?

Żołnierze zawodowi składają oświadczenia majątkowe Ministrowi Obrony Narodowej za pośrednictwem Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej. Należy to zrobić do dnia 31 marca, a informacje o stanie majątku powinny być aktualne na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.

Oświadczenie majątkowe żołnierzy: gdzie sprawdzić?

Oświadczenia majątkowe żołnierzy nie są jawne. Oznacza to, że nie można znaleźć ich publicznie, jak w przypadku np. prokuratorów czy osób zajmujących wysokie stanowiska państwowe.

"Informacje zawarte w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 1, stanowią tajemnicę prawnie chronioną i podlegają ochronie przewidzianej dla informacji niejawnych o klauzuli tajności "zastrzeżone" określonej w przepisach o ochronie informacji niejawnych, chyba że żołnierz zawodowy, który złożył oświadczenie, wyraził pisemną zgodę na ich ujawnienie. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Minister Obrony Narodowej może je ujawnić pomimo braku zgody składającego oświadczenie" – czytamy w Dzienniku Ustaw (Dz.U.2021.1131 t.j. Art. 58 § 4.).

Podobnie jak wszystkie inne oświadczenia majątkowe, oświadczenia majątkowe przechowuje się przez 6 lat. Składanie fałszywych oświadczeń grozi odpowiedzialnością karną.
Czytaj także: Żołnierze na potęgę odchodzą z polskiej armii. Raport NIK miażdży ambicje rządu