Oświadczenia majątkowe sędziów bez tajemnic. Jak je sprawdzić i gdzie znaleźć?

Redakcja INNPoland
Oświadczenia majątkowe w Polsce muszą składać również sędziowie. Do kiedy składać oświadczenia majątkowe sędziów? Jak je sprawdzić i gdzie znaleźć? Oto co warto o nich wiedzieć.
Sędziowie w Polsce muszą składać oświadczenia majątkowe Fot. RESO / Rex Features/EAST NEWS
Oświadczenie majątkowe to informacja o stanie majątku, którą obowiązkowo muszą składać w Polsce m.in. osoby zasiadające na kierowniczych stanowiskach państwowych, samorządowcy na szczeblach gminy, powiatu i województwa (np. radni, wójt, skarbnik) oraz przedstawiciele niektórych zawodów, w tym: parlamentarzyści, prokuratorzy, policjanci, funkcjonariusze ABW, AW, CBA, SKW, SWW, osoby pracujące w Straży Granicznej i Państwowa Straż Pożarna, żołnierze, pracownicy urzędów skarbowych oraz komornicy sądowi. Składają je także sędziowie. Co warto wiedzieć o oświadczeniach majątkowych sędziów?
h2]Oświadczenia majątkowe sędziów[/h2]Zgodnie z ustawą zapisaną w Dz.U.2020.2072 t.j. Art. 87 oświadczenia o swoim stanie majątkowym muszą składać sędziowie i dyrektorzy sądów oraz ich zastępcy. Oświadczenie majątkowe dotyczy zarówno osobistego majątku, jak i majątku wspólnego z mężem lub małżonką.


Oświadczenia majątkowe sędziów powinny zawierać informacje o:

Oświadczenie, o którym mowa w § 1, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli o następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu uprawnionego do odebrania oświadczenia o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Dz.U.2020.2072 t.j. Art. 87 § 9

Oświadczenia majątkowe sędziów: do kiedy składać?

Sędziowie muszą złożyć oświadczenie majątkowe w ciągu 30 dni od dnia objęcia urzędu, a dyrektorzy sądów lub ich zastępcy – w ciągu 30 dni od dnia powołania na to stanowisko. Informacje w nich zawarte powinny być aktualne na ów dzień.
W kolejnych latach oświadczenie majątkowe składa się co roku do 30 kwietnia według stanu na 31 grudnia poprzedniego roku. Z kolei swoje ostatnie oświadczenie majątkowe sędzia składa w terminie 30 dni od dnia opuszczenia urzędu, a dyrektor sądu lub zastępca – od dnia odwołania ze stanowiska. Podobnie jak w przypadku pierwszego oświadczenia majątkowego, stan musi być aktualny na ostatni dzieł pełnienia urzędu lub dzień odwołania.

Oświadczenie składane w związku z objęciem urzędu sędziego albo powołaniem na stanowisko dyrektora sądu lub zastępcy dyrektora sądu nie zawiera informacji, o których mowa w § 1 pkt 6 (patrz wyżej – red.). Oświadczenie składane w związku z opuszczeniem urzędu sędziego albo odwołaniem ze stanowiska dyrektora sądu lub zastępcy dyrektora sądu zawiera informacje, o których mowa w § 1 pkt 6, za okres od 1 stycznia roku opuszczenia urzędu albo odwołania do dnia opuszczenia urzędu albo odwołania.

Dz.U.2020.2072 t.j. Art. 87 § 5a

Oświadczenia majątkowe sędziów: kto je sprawdza?

Na czyje ręce sędziowie składają swoje oświadczenia majątkowe? Oświadczenie majątkowe sędziego wręcza się w dwóch egzemplarzach prezesowi sądu apelacyjnego w danym regionie. Z kolei dyrektorzy sądów i ich zastępcy składają oświadczenia majątkowe aktualnemu ministrowi sprawiedliwości.


§ 3. Analizy danych zawartych w oświadczeniu (...) złożonym przez sędziego, dokonuje właściwe terytorialnie kolegium sądu apelacyjnego w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku i przedstawia jej wyniki zgromadzeniu ogólnemu sędziów sądu apelacyjnego. Analizy danych zawartych w oświadczeniu (....) złożonym przez dyrektora sądu lub zastępcę dyrektora sądu dokonuje Minister Sprawiedliwości w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku.


§ 4. Prezesi sądów apelacyjnych składają oświadczenie (...) Krajowej Radzie Sądownictwa, która dokonuje analizy zawartych w nim danych w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku.

Dz.U.2020.2072 t.j. Art. 87 § 4 i 5

Gdzie znaleźć oświadczenia majątkowe sędziów?

Podobnie jak w przypadku oświadczeń majątkowych osób na wysokich stanowiskach państwowych, polityków i działaczów w samorządach oraz prokuratorów oświadczenia majątkowe sędziów są jawne. Czytamy w ustawie:

Informacje zawarte w oświadczeniu, o którym mowa w § 1, są jawne, także co do imienia i nazwiska, z wyjątkiem danych adresowych, informacji o miejscu położenia nieruchomości, a także informacji umożliwiających identyfikację ruchomości. Na wniosek sędziego, dyrektora sądu lub zastępcy dyrektora sądu, który złożył oświadczenie, podmiot uprawniony do odebrania oświadczenia może zdecydować o objęciu informacji zawartych w oświadczeniu ochroną przewidzianą dla informacji niejawnych o klauzuli tajności "zastrzeżone", określoną w przepisach ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych, jeżeli ujawnienie tych informacji mogłoby powodować zagrożenie dla składającego oświadczenie lub osób dla niego najbliższych. Minister Sprawiedliwości jest uprawniony do zniesienia tej klauzuli w odniesieniu do oświadczeń, o których mowa w § 1, złożonych przez sędziów. W stosunku do tego uprawnienia przepisu art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych nie stosuje się.

Dz.U.2020.2072 t.j. Art. 87 § 6
Jak sprawdzić oświadczenia majątkowe sędziów? Oświadczenia majątkowe publikowane są w Biuletynie Informacji Publicznej. Publikacja musi nastąpić nie później niż do dnia 30 czerwca każdego roku. Oświadczenia majątkowe sędziów przechowuje się przez sześć lat.

Gdzie znaleźć oświadczenia majątkowe sędziów? Oświadczenia majątkowe sędziów można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych sądów. Przykładowo oświadczenia majątkowe sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie (a dokładniej: "Sędziów, Asesorów Sądowych, Referendarzy Sądowych i Komorników Sądowych z obszaru apelacji warszawskiej") znajdziemy na stronie internetowej waw.sa.gov.pl. Znajdują się tam dokumenty z lat 2016-2020.
Czytaj także: Posłowie lekceważą oświadczenia majątkowe. Kary ich najwyraźniej nie dotyczą