Która gwiazda pojawi się najwcześniej na niebie? Astronomowie już wiedzą, gdzie jej wypatrywać
Do kolacji wigilijnej tradycyjnie siadamy po wypatrzeniu pierwszej gwiazdki. No właśnie – jaka gwiazda będzie najwcześniej widoczna wieczorem 24 grudnia? Astronomowie mają już dwa typy. Przypominają też, że w zeszłych latach w rolę Gwiazdy Betlejemskiej, wcielały się… planety.
Wigilia 2021 – kiedy pierwsza gwiazdka?
Zanim zasiądziemy do tradycyjnej wieczerzy wigilijnej rodzicie zwykli zlecać dzieciom bardzo ważne zadanie – wypatrywanie pierwszej gwiazdki.Wprawdzie może to być sposób na to, by najmłodsi się nie nudzili i nie robili niepotrzebnego tłoku w kuchni. Z drugiej strony jest to niewątpliwie jedna z podstawowych tradycji wigilijnych. Ale patrzeniem w gwiazdy zajmują się też zawodowcy.
Specjaliści wskazują, że w 2021 r. słońce zajdzie około 15.42. Pierwsze jasnego obiektu na niebie będzie więc można oczekiwać już około godziny 16.00 – pisze Interia.
Co ciekawe – nie wszystko gwiazdka, co się świeci. W ostatnich latach symboliczną rolę Gwiazdy Betlejemskiej przyjmowało bowiem planety – na niebie najwcześniej zauważyć można było Wenus albo Jowisza.
Jak się okazuje – w tym roku mamy szczęście i niebo pierwsza rozświetli najpewniej prawdziwa gwiazda. Według szacunków astronomów może to być Wega z gwiazdozbioru Lutni lub Kapella z konstelacji Woźnicy.
Jest jednak i łyżka dziegciu. Synoptycy przewidują bowiem, że dzisiejszego wieczoru niebo będzie… zachmurzone. Może i będzie przyświecać nam gwiazda – ale jej zobaczenie wcale nie musi być łatwe.
Wchód słońca z kosmosu
A skoro już patrzymy w gwiazdy to może warto zainteresować się też naszą – Słońcem? W INNPoland.pl opisywaliśmy niedawno zjawiskowy materiał pokazujący wschód naszej gwizdy widziany z przestrzeni kosmicznej.Członkowie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej co 90 minut okrążają świat, a rozpędzony do prędkości 7,66 km/s statek przemierza w tym czasie orbitę okołoziemską. To zresztą jeden z powodów, dla których stacja ISS to dla wielu wymarzone miejsce podróży.
W końcu kto nie chciałby zobaczyć 16 wschodów i zachodów Słońca w ciągu doby? Europejska Agencja Kosmiczna pokazała właśnie nagranie, które pozwala zaspokoić wyobraźnię i pokazać ciekawskim, jakie widoki mają astronauci przebywający na orbicie.