Oświadczenia majątkowe komorników bez tajemnic. Kto musi je składać?

Redakcja INNPoland
Komornicy sądowi są funkcjonariuszami publicznymi, a więc muszą co roku składać świadczenie majątkowe o swoim stanie posiadania. Wzór oświadczenia zawiera osiem punktów i muszą się w nim znaleźć informacje o oszczędnościach, nieruchomościach , ruchomościach powyżej 10 tys. zł oraz zobowiązaniach finansowych komornika.
Oświadczenia majątkowe komorników sąd przechowuje 6 lat Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Oświadczenia majątkowe komorników – kto musi je składać?

Przepisy dotyczące działalności komorników sądowych określa Ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych.

Oświadczenie majątkowe muszą składać komornicy sądowi. Powodem jest fakt, że takie osoby są funkcjonariuszami publicznymi, działającymi przy sądzie rejonowym. Obywatele mają zaś prawnie ustanowiony wgląd w majątek osób pełniących funkcje publiczne.

Jak widać po dacie, jawne oświadczenia majątkowe komorników są stosunkowo nowym dodatkiem do polskiego systemu prawnego. Nowe prawo stworzono wzorując się na przepisach dotyczących sędziów.


Jawność majątków komorników ma w myśl woli ustawodawcy zapewnić gwarancję utrzymania przez komorników prawidłowego kodu postępowania etycznego i moralnego. Oświadczenie majątkowe komornicy składają pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego zeznana.

Co zawiera oświadczenie majątkowe komornika?

Oświadczenie majątkowe dotyczy majątku osobistego komornika, ale też majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową

Zgodnie z Artykułem 32 ustawy (ust. 2) Oświadczenie majątkowe musi zawrzeć informacje o:

Oświadczenie majątkowe komornika – wzór

Dokładny wzór i formularz oświadczenia majątkowego komornika precyzuje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 2018 r. w sprawie wzoru formularza oświadczenia o stanie majątkowym składanego przez komorników sądowych.

Jego treść dostępna jest w tym miejscu.

Wzór jest stosunkowo prosty – wymaga podania podstawowych danych personalnych (dla kobiet – z nazwiskiem panieńskim) oraz instytucji pod które podlega komornik – urzędu skarbowego czy oznaczenia właściwego sądu apelacyjnego wraz z numerem porządkowym kancelarii komorniczej.

W dalszej cześć wyróżnione jest osiem podpunktów, które wymieniliśmy już w dziale o zawartości oświadczenia komornika.

oświadczenie majątkowe komornika – terminy

Oświadczenie majątkowe komornika musi złożyć każda osoba jeszcze przed objęciem stanowiska. Następnie komornik jest zobowiązany do przedstawienia kolejnych zobowiązań każdego roku do dnia 30 kwietnia.

Każde nowe oświadczenie musi dotyczyć stanu na ostatni dzień roku. Przykładowo do 30 kwietnia 2022 roku trzeba złożyć oświadczenie ze stanie majątku na dzień 31 grudnia 2021 roku.

Dodatkowo wymagane jest złożenie ostatniego oświadczenia majątkowego w terminie 30 dni od dnia zwolnienia stanowiska komornika.

Dokument oświadczenia komornik musi złożyć w dwóch egzemplarzach do biura prezesa właściwego sądu apelacyjnego. Pierwszy pozostanie w sądzie, gdzie analizy danych dokonuje tamtejsze kolegium.

Drugi plik oświadczenia zostanie przekazany do właściwego urzędu skarbowego, gdzie jest weryfikowany względem możliwych nieścisłości ze złożonym przez komornika sądowego zeznaniem PIT.

Oświadczenia majątkowe komorników – dostęp

Po analizie kolegialnej prezes sądu apelacyjnego udostępnia jawne informacje z oświadczeń w Biuletynie Informacji Publicznej. Oświadczenia te są przechowywane przez okres sześciu lat.

Oświadczenia majątkowe komorników stanowią informację jawną. Oznacza to, że jeśli obywatel chce sprawdzić stan posiadania konkretnego komornika – powinien skorzystać ze strony internetowej sądu apelacyjnego przy którym działa komornik.

Poniżej prezentujemy listę stron informacyjnych z dużych polskich miast:

Oświadczenie majątkowe dłużnika do komornika

Zupełnie inną sprawą są zaś "oświadczenie majątkowe" składane przez dłużnika do komornika.

Faktycznie proces nazywa się wyjawieniem majątku dłużnika i jest instrumentem stosowanym w w postępowaniu egzekucyjnym.

Na wniosek wierzyciela lub sądu komornik może zarządzać od dłużnika złożenia wykazu pełnego majątku w sądzie. Nie jest to do końca oświadczenie majątkowe, bo dłużnik nie pełni funkcji publicznej.

Uwaga, wierzyciel może złożyć taki wniosek tylko jeśli udowodni, że znany mu lub już zajęty majątek dłużnika nie jest wystarczający do zaspokojenia jego roszczenia.

Składając spis majątku do sądu dłużnik musi jednak w podobny sposób zaręczyć, że opis jego stanu posiadania jest prawdziwy i kompletny. Próby zatajenia majątku mogą zaś grozić odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.

Następnie odbywa się posiedzenie o wyjawieniu majątku dłużnika. Wierzyciel oraz dłużnik spotykają się w sądzie. W trakcie posiedzenia wierzyciel może zadawać pytania dłużnikowi, precyzując wartość jego majątku czy miejsce przechowywania danych jego części.