NBP pokazało projekt monety z obrony granicy. Pojawi się lada chwila
NBP zaprezentowało projekt kolekcjonerskiej monety 10-złotowej "Ochrona polskiej granicy wschodniej". Kontrowersyjny numizmat z podtekstem politycznym był zapowiadany już wcześniej, ale dopiero teraz zaprezentowano jego ostateczny wygląd. Emisja odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.
Emisja monety NBP z obrony granicy – projekt
Narodowy Bank Polski zaprezentował projekt kolekcjonerskiej monety 10 zł "Ochrona polskiej granicy wschodniej".Choć sama emisja odbędzie się 27 stycznia, ale już teraz NBP podzieliło się zdjęciami, opisem, a nawet krótkim materiałem wideo ze srebrnym numizmatem.
Wartość monety to 160 zł. Nie ma jeszcze oficjalnych danych Banku o wielkości emisji, ale powinny się one pojawić niedługo.
Projekt monety wzbudził wśród internautów ogromne emocje.
"Czegoś chyba zapomnieliście. Nie widzę na tym cudzie kobiet, kobiet w ciąży, niemowląt, dzieci i starców wypychanych na mrozie do bagien i lasów przez tych dzielnych funkcjonariuszy" – ironizuje jeden z użytkowników Twittera.
"Ile srebra w srebrze? Jakieś zniżki dla mundurowych?" – wypytują inni.
Kolekcjonerska moneta z kryzysu migracyjnego
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, 15 listopada 2021 r. NBP całkiem na serio ogłosiło, że stworzy kolekcjonerskie monety upamiętniające kryzys na granicy polsko-białoruskiej. O fakcie poinformowano na Twitterze."Mam nadzieję, że na nominale znajdzie się gaz, pałka, stroboskop, drut kolczasty, tysiące oszukanych przez Łukaszenkę przemarzniętych ludzi oraz Rzeczniczka Straży Granicznej" – wymieniał inny internauta. Niestety, jego marzenie się nie spełniło, bo projekt jest dużo bardziej stonowany.
Po co NBP masowo wypuszcza kolejne monety kolekcjonerskie?
– Takie działanie NBP jest dla mnie nie do pojęcia. Na jakiej podstawie podjęto taką decyzję? Czemu emisja odbywa się tak nagle, w trybie nadzwyczajnym? Jak dobrano motyw projektu i czemu jest on tak bieżący? To są obecnie pytania bez odpowiedzi – komentuje dla INNPoland.pl Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl