Na dowód rejestracyjny nie trzeba długo czekać. Dowiedz się, ile czasu masz na jego odebranie
Bez tego dokumentu ani rusz. Chcąc jeździć samochodem lub innym pojazdem, kierowca musi posiadać dowód rejestracyjnych (choć zdarzają się wyjątki). Jak go wyrobić i po jakim czasie można go odebrać? Bez obaw, zaraz wszystkiego się dowiecie.
- Dowód rejestracyjny 2022. Czym jest i gdzie można złożyć wniosek o jego wydanie?
- Ile czasu kierowca ma na odebranie dowodu rejestracyjnego? Warto pamiętać, że w maju 2022 roku wchodzą w życie ważne zmiany.
- Odpowiadamy również na pytania o to, jak wygląda proces wyrejestrowania pojazdu.
Dowód rejestacyjny - co to?
Aby w ogóle dopuścić pojazd do ruchu po drogach publicznych, niezbędna do tego jest rejestracja. Kierowca będący w posiadaniu samochodu, którym chciałby się poruszać, musi zarejestrować go w urzędzie, żeby otrzymać odpowiednie uprawnienia. Niezależnie o tego czy auto jest nowe czy używane.Dowód rejestracyjny to dokument, który jasno wskazuje, że dany pojazd dopuszczono do ruchu. Ponadto zawiera on informacje personalne dotyczące właściciela (np. samochodu) oraz dane ściśle techniczne.
Wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego pojazdu może złożyć jego właściciel, bądź upoważniona przez niego osoba. Pismo w tej sprawie powinno się składać w terminie 30 dni od nabycia pojazdu lub zmiany danych w dokumencie. Wniosek składa się w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym odpowiadającym miejscu zamieszkania osoby wnioskującej. Można dokonać tego także za pośrednictwem internetu przez portal Elektronicznej Skrzynki Podawczej.
Ile czasu na odebranie dowodu rejestracyjnego
Ile trzeba czekać na wydanie dowodu rejestracyjnego? Czas oczekiwania wynosi zwykle 7 dni roboczych od momentu złożenia wniosku we wskazanym przez przepisy miejscu. Status dokumentu można sprawdzić za pośrednictwem serwisu Info-Car, wpisując tam m.in. pięć ostatnich znaków w numerze nadwozia i numer rejestracyjny.W przypadku, gdy po zalogowaniu, na stronie pojawi się komunikat "Odbierz dowód rejestracyjny", oznacza to, że powinniśmy udać się jak najszybciej do urzędu. Należy pamiętać o tym, by wziąć ze sobą m.in. dowód osobisty i dokument, który potwierdzi zawarcie umowy ubezpieczenia OC.
W trakcie dokonywania formalności, które ze względu na pandemię mogą się wydłużyć, właściciel auta dostaje tymczasowy dowód rejestracyjny, dzięki któremu będzie mógł swobodnie poruszać się przed 30 dni. Jeśli termin ten upłynie, każda próba kierowania samochodem może skończyć się karą. Takie zachowanie jest zabronione.
Ile mamy czasu na odebranie dowodu rejestracyjnego? Jak podaje Info-car, na odbiór tradycyjnego dowodu przysługuje nam 30 dni.
Wymiana dowodu rejestracyjnego - potrzebne dokumenty
Jeśli chcemy wymienić dowód rejestracyjny, ponieważ przykładowo zmieniliśmy adres zamieszkania lub wprowadziliśmy zmiany techniczne w pojeździe, powinniśmy udać się do wydziału komunikacji miejskiej urzędu miasta z następującymi rzeczami:- wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego
- zaświadczenie o pozytywnej ocenie badania technicznego pojazdu
- ubezpieczenie OC
- dotychczasowy dowód rejestracyjny
- dowód opłaty za wymianę dowodu rejestracyjnego
Choć obecnie kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas jazdy autem, warto wyrobić sobie ten dokument, by w przyszłości ułatwić sobie formalności. Zgodnie z przepisami z grudnia 2020 roku, jeżeli w dowodzie skończą się miejsca na pieczątki od diagnosty, jego wymiana nie będzie konieczna.
Nowy wzór dowodu rejestracyjnego
Od maja bieżącego roku będą obowiązywać nowe wzory dowodu rejestracyjnego. Odświeżony wygląd nie różni się znacząco od dotychczasowego dokumentu. Rząd, wprowadzając tę zmianę, chce zabezpieczyć się przed możliwymi sfałszowania. Nowy dowód będzie wykonany m.in. z papieru niewykazującego luminescencji w promieniowaniu ultrafioletowym (zabezpieczonym metodą chemiczną).Co więcej, nowe dowody rejestracyjne będą mieć numerację i personalizację wykonaną drogą laserową, włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym oraz aktywne w ultrafiolecie, a także folię laminującą trwale zintegrowaną z podłożem.
Wyrejestrowanie pojazdu
Wyrejestrować pojazd może jego właściciel lub współwłaściciele. Procedurę tę może wykonać za nas pełnomocnik. Do wyrejestrowania np. samochodu musimy przygotować (za www.gov.pl):- wniosek o wyrejestrowanie pojazdu
- dowód osobisty, paszport lub inny dokument tożsamości
- dowód wpłaty (w wysokości 10 zł)
- dokumenty, w których zawarty będzie powód wyrejestrowania (np. kradzież, trwała utrata pojazdu lub demontaż)
Jak długo będziemy czekać na decyzję? Przewiduje się, że od złożenia wniosku może minąć od miesiąca do 2. "Decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu możesz odebrać na miejscu w urzędzie albo dostać pocztą (także wtedy, gdy złożysz wniosek przez internet)" – podaje gov.pl.
Na uwadze należy mieć to, że pojazd, który raz został wyrejestrowany, nie będzie mógł być z powrotem zarejestrowany. W grę wchodzą co prawda takie wyjątki jak pojazdy zabytkowe i te odzyskane z kradzieży.https://natemat.pl/393905,jaki-SUV-dla-7-osobowej-rodziny-podpowiadamy