Nadal trzymasz stare PIT-y w teczkach? Dowiedz się, do kiedy należy je przechowywać
Jeżeli nasze domowe teczki przepełnione są starymi PIT-ami, warto wtedy sprawdzić, do kiedy należy je przechowywać. Może okazać się, że niektóre już dawno są przedawnione. Odpowiedź dotyczącą tego tematu znajdziemy w Ordynacji podatkowej.
- Jak długo przechowywać w domu PIT? Jaka jest skala podatkowa przewidziana na 2021 i 2022 rok? Redakcja INNPoland wyjaśnia.
- Przypominamy również, kiedy jest najbliższy termin rozliczeń PIT.
Z formalności zwolnione są osoby młode, które nie ukończyły 26. roku życia, choć były zatrudnione na umowę o pracę lub na umowie zlecenie. Nie dotyczy to stażystów i osób zatrudnionych na umowę o dzieło.
PIT - jaka jest skala podatkowa?
Przychody uzyskane przez osoby podlegające PIT opodatkowane są na podstawie skali podatkowej. W 2021 roku progi podatkowe wyglądają następująco:- I próg podatkowy: do 85 528 złotych – 17 proc. (podstawa opodatkowania) minus kwota zmniejszająca podatek
- II próg podatkowy: ponad 85 528 złotych – 32 proc. + 14 539 zł 76 gr minus kwota zmniejszająca podatek
- I próg podatkowy: do 120 000 złotych – 17 proc. minus kwota zmniejszająca podatek 5100 zł
- II próg podatkowy: ponad 120 000 złotych – 32 proc. nadwyżki ponad 120 000 zł + 15 300 zł
Jak długo przechowywać PIT-y
W Ordynacji podatkowej, ustawy uchwalonej 29 sierpnia 1997 roku, dowiadujemy się, że dokumenty PIT powinniśmy trzymać w archiwum przez 5 lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku).Okres przedawnienia może wydłużyć się jednak w pewnych przypadkach. Takie sytuacje zdarzają się, gdy wszczęta zostanie egzekucja, bądź kiedy dojdzie do zawarcia z urzędem skarbowym układu ratalnego.
Jak wypełnić PIT przez internet?
Wypełnić PIT można przez Internet na stronie podatki.gov.pl. Do elektronicznego urzędu skarbowego można zalogować się na kilka sposobów. Można wykorzystać do tego Profil Zaufany (potwierdza on naszą tożsamość), e-Dowód (dowód osobisty posiadający warstwę elektroniczną, czyli wbudowany chip) lub skorzystać z autoryzacji poprzez bankowość elektroniczną. Rozliczenia dokonuje się także przez aplikację mObywatel.Jeśli zdecydujemy się wypełnić PIT przez internet, warto przed zrobieniem tego przygotować:
- PESEL (albo NIP i datę urodzenia)
- kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r.
- kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od twojego pracodawcy)
Kiedy najbliższe rozliczenie PIT?
Podatek dochodowy za 2021 rok rozliczymy już na początku 2022 roku. Do 31 stycznia bieżącego roku należy złożyć zeznanie podatkowe PIT-11/PIT-40A (dla płatników składek,, którzy składają informację urzędowi skarbowemu), PIT-16A (dla posiadaczy karty podatkowej) i PIT-19A (dla osób duchownych).Do 28 lutego należy złożyć zeznanie PIT-11/PIT-40A (dla płatników, którzy składają informacje pracownikom, emerytom lub rencistom) i PIT-28 (dla osób rozliczający się metodą ryczałtu).
Do 2 maja 2022 roku trzeba złożyć zeznania PIT-36 (dla osób z działalnością gospodarczą), PIT-36L (dla osób z działalnością gospodarczą na podstawie podatku liniowego), PIT-37 (dla osób na umowach o pracę lub cywilnoprawnych), PIT-38 (dla osób rozliczających przychody kapitałowe), PIT-39 (dla podatników sprzedających nieruchomość) i PIT-OP (oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego).
Jak długo czeka się na zwrot pit?
Na zwrot podatku będziemy czekać maksymalnie 45 dni, jeżeli deklarację wypełniliśmy drogą elektroniczną. Okres ten może znacząco się wydłużyć, jeżeli rozliczyliśmy się w tradycyjny sposób. Urząd skarbowy ma na to 3 miesiące.Niezłożenie PIT-u w terminie
Przypadki, w których podatnicy zapominają złożyć rocznej deklaracji PIT lub nie dopłacają brakującej kwoty podatku, zdarzają się nagminnie. Złożenie rozliczenia po terminie wiąże się z odpowiedzialnością karnoskarbową. Z reguły traktuje się je jako wykroczenie, bądź przestępstwo skarbowe.Z art. 56 § 4 Kodeksu karnego skarbowego dowiadujemy się, że "podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia" podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Kwota minimalna w tym przypadku wynosi 280 złotych, zaś kwota maksymalna – 56 tys. złotych.
Osoba fizyczna, która zapomni złożyć PIT, może też sięgnąć po tzw. instytucję czynnego żalu. W art. 16. § 1. Kodeksu karnego skarbowego czytamy, że "nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu".