Podatek od youtuberów. Wkrótce upływa termin zgłoszeń dla twórców

Kamil Rakosza-Napieraj
Do 1 lutego twórcy prowadzący swoje kanały na YouTube muszą zgłosić swoją działalność do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Youtuberzy zostaną objęci nowym podatkiem przeznaczonym na rozwój Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Podatek od youtuberów Fot. Artem Podrez / Pexels
W połowie stycznia KRRiT przypomniała o obowiązku zgłoszenia o wpis do wykazów prowadzonych przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Twórcy kanałów, którzy prowadzili swoją działalność 1 listopada 2021 roku, kiedy weszła w życie nowa ustawa, mają obowiązek zgłoszenia swoich usług do KRRiT do 1 lutego 2022 roku.

Kto podlega obowiązkowi?

Jak wyjaśnił mecenas Michał Woś z kancelarii adwokackiej "Agere", obowiązek wpisu do wykazu prowadzonego przez KRRiT dotyczy tylko tych, którzy dostarczają wyłącznie profesjonalne materiały audiowizualne - audycje, które stanowią konkurencję dla tradycyjnej telewizji.
Czytaj także: Maffashion na celowniku UOKiK. Zapomniała odpowiedzieć w sprawie kryptoreklamy
Kto natomiast może spać spokojnie? "Osoby prowadzące hobbystycznie, 'niezawodowo' kanały na YouTube temu obowiązkowi nie podlegają" – wyjaśnił adwokat. Jeśli więc wrzucasz na swój kanał na YouTube np. filmy ze swoich wakacji, wydarzeń rodzinnych, czy filmiki dotyczące realizacji Twojego hobby nie musisz się martwić.


Podobnie sprawa wygląda z osobami, które udostępniają za pośrednictwem YouTube wyłącznie materiały dźwiękowe z nieruchomym obrazem, np. wywiady, felietony ze zdjęciem jako tło, choćby miały one charakter profesjonalny, konkurencyjny dla tradycyjnej telewizji a raczej radia.

Ile wyniesie podatek?

Podatek wyniesie 1,5 proc. przychodu z działalności. Taką kwotę powinni odprowadzić zgłoszeni do wykazu twórcy. Pieniądze mają zostać przeznaczone na rozwój Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF).

Co do zasady omawiana opłata dotyczy tylko przedsiębiorców, czyli podmiotów, które z prowadzenia kanału na YouTube uczyniły sobie stałe źródło przychodu oraz czynią to w sposób zorganizowany i stały.
Czytaj także: To się dzieje naprawdę. Biedronka wypuszcza płatki śniadaniowe z youtuberami
Zwolnieni są z niego mikroprzedsiębiorcy, czyli przedsiębiorcy, którzy w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniali łącznie następujące warunki:

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl