Obniżenie VAT nie zatrzymało podwyżek. Ceny na stacjach nadal rosną

Kamil Rakosza-Napieraj
Jak podaje BM Reflex, średnie ceny paliw 10 lutego wynoszą odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 - 5,31 zł/l, bezołowiowej 98 – 5,58 zł/l, dla oleju napędowego – 5,35 zł/l i autogazu – 2,69 zł/l. Oznacza to, że obniżka VAT nie ustabilizowała cen na stacjach.
Ceny paliw rosną Fot. Karol Makurat / Reporter
W porównaniu do zeszłego tygodnia, średnio za litr benzyny i oleju napędowego płacimy 9-10 groszy. Tylko w przypadku autogazu, mimo wahań cen na poszczególnych stacjach, średnia cen LPG spadła o 1 grosz na litrze. W czwartek średnie ceny paliw wynosiły odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 - 5,31 zł/l, bezołowiowej 98 – 5,58 zł/l, dla oleju napędowego – 5,35 zł/l i autogazu – 2,69 zł/l.
Czytaj także: Lepiej zatankuj na zapas. Ceny paliw już wkrótce mogą wzrosnąć
"Analiza cen pokazuje, że obniżenie podatku VAT nie ustabilizowało cen paliw na stacjach, a o ich poziomie nadal decyduje rynek. Od początku lutego ceny paliw na stacjach w ujęciu netto wzrosły o 14 groszy na litrze, co powoduje, że wydatki na paliwo w przedsiębiorstwach nie spadły, a realną korzyść z niższych stawek podatku VAT mają konsumenci indywidualni" – czytamy w raporcie BM Reflex.

Obniżek nie będzie

Jak zauważają autorzy raportu, na rynku hurtowym podwyżki cen wyhamowały, jednak to nie wystarczy na poprawę sytuacji na rynku detalicznym. BM Reflex podkreśla, że na razie na pewno nie będzie. W najbliższych dniach ceny na części stacji mogą wzrosnąć, a w skali kraju średni poziom cen może rosnąć o około 3-6 groszy na litrze.


"Ceny kwietniowej serii kontraktów na ropę naftową Brent w piątek rano utrzymują się w rejonie 91,50 USD/bbl i jest to poziom około 2 USD/bbl niższy niż przed tygodniem" – możemy przeczytać w raporcie autorstwa Urszuli Cieślak i Rafała Zywerta z Biura Maklerskiego Reflex.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl