Ulga termomodernizacyjna, czyli jak otrzymać zwrot za fotowoltaikę?

Redakcja INNPoland
Drożejące ceny prądu oraz postępującą świadomość ekologiczna popychają właścicieli domów jednorodzinnych, żeby montować panele fotowoltaiczne na własny użytek. Nie wszyscy wiedzą, że za zamontowanie takich paneli przysługuje ulga podatkowa. Jak ją uzyskać? Podpowiadamy.
Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku? Fot. Pexels / Kindel Media

Zwrot za fotowoltaikę 2021

Jak uzyskać zwrot za fotowoltaikę, czyli uzyskać ulgę termomodernizacyjną? Mnóstwo informacji znajdziecie na stronach rządowych. Przede wszystkim ulga termomodernizacyjna od stycznia 2019 roku pozwala właścicielom domów jednorodzinnych odliczyć koszty poniesione na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych. Warto zaznaczyć, że z ulgi skorzystają jednakowo ci, którzy rozliczają się wedle progów podatkowych, jak i ci, którzy rozliczają się ryczałtem w podatku liniowym.

Według definicji podawanej przez rząd, termomodernizacja polega na:





Jak podaje strona rządowa, nie można skorzystać z ulgi, jeśli budynek nie jest oddany do użytku (jest budowie).

Wydatki na termomodernizację można odliczyć, jeśli:




Ulgę odlicza się w zeznaniu podatkowym od:


Ile zwrotu podatku za fotowoltaikę?

To pytanie interesuje każdego, kto w planach ma założenie paneli fotowoltaicznych. Górna granica to 53 tysiące złotych. Tyle bowiem może wynieść kwota wydatków, które może odliczyć od podatku jeden podatnik. Jeśli ma trzy domy i na każdym zainstalował fotowoltaikę, to nie zmienia to faktu, że z tych trzech inwestycji może razem odliczyć tylko 53 tysiące złotych.

W przypadku kiedy z ulgi chce skorzystać małżeństwo, to limit przypada na każdego z nich osobno (mają zatem wspólnie 106 tys. zł do odliczenia maksymalnie). Z kolei jeśli budynek mieszkalny ma kilku współwłaścicieli, na każdego z nich przypada maksymalnie 53 tys. zł ulgi.

Podatnik nie musi od razu korzystać z ulgi. Ma na to sześć lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek na instalację fotowoltaiczną. Oczywiście nieuwzględniane są instalacje zamontowane przed okresem obowiązywania ulgi, czyli przed 1 tycznia 2019 roku.

Ponadto warto pamiętać, że termomodernizację musimy zakończyć w ciągu trzech lat od pierwszego poniesionego wydatku.

Przypominamy również, że jeśli kwota odliczenia przekracza roczny dochód podatnika, to jeśli część niewykorzystanej kwoty nie przepada. Można ją odliczyć w kolejnych latach podatkowych.

Aby wiedzieć, ile wydało się na montaż fotowoltaiki, trzeba na wszystko mieć fakturę VAT, z której potrzebujemy kwoty brutto. Pamiętajcie, że odlicza się tylko i wyłącznie koszty zakupu urządzeń i usług związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej.

Wniosek o zwrot za fotowoltaikę

O zwrot podatku za fotowoltaikę możemy się ubiegać, wypełniając formularz PIT/O służący właśnie do różnego typu odliczeń. Ten formularz jest załącznikiem dla deklaracji podatkowych PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-28. Gdzie złożyć wniosek o zwrot za fotowoltaikę? Najprościej będzie zrobić to za pośrednictwem strony internetowej e-PIT, która służy do rozliczania się z podatków.

Odliczenia podatkowego należy dokonać w formularzu podatkowym za rok, w którym nastąpiły koszty związane z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej. Nie trzeba załączać do niego faktur. Te musimy przechowywać przez okres 5 lat, ponieważ tego wymaga od nas Urząd Skarbowy.