"Sekretny przycisk" w iPhone'ach. Klepnij telefon w plecki i zobacz, co się stanie

Konrad Bagiński
Wielu użytkowników smartfonów skupia się na ich podstawowych funkcjach, często nie zdając sobie sprawy z ciekawych opcji w swoich sprzętach. Część posiadaczy iPhone'ów właśnie dowiedziała się, że stukanie w plecki telefonu uruchamia coś w rodzaju "sekretnego przycisku".
Stuknięcie dwa razy w plecki iPhone'a uruchamia zaprogramowane wcześniej funkcje Malte Helmhold / Unsplash.com
Jeśli wierzyć statystykom TikToka, nawet milion właścicieli iPhone'ów mogło wcześniej nie wiedzieć o pewnej funkcji swojego telefonu. Jedna z użytkowniczek tego serwsiu pokazała, jak korzystać z funkcji "Stuknięcia w tył" w iPhone’ach. Bez ogródek nazywa to "sekretnym przyciskiem". Sporo w tym przesady, bo funkcja została wprowadzona do iPhone'ów już w 2020 roku. Ale faktem jest, że wiele osób o niej do tej pory nie wiedziało.

O co chodzi? W iPhone'ach od serii 8 włącznie z systemem iOS 14 lub iOS15 działa funkcja "stukania w tył". Kiedy dwu- lub trzykrotnie stukniemy w plecki smartofona w pobliżu logo Apple, uruchomią się wcześniej zaprogramowane funkcje lub aplikacje.
Czytaj także: Siri, przestań nagrywać. Nie przestanie – winny błąd w iOS
Włączenie "stuknięcia" jest banalnie proste: trzeba wejść w Ustawienia > Dostępność > Dotyk, a następnie wybrać opcję Stuknięcie w tył. Następnie można zaprogramować co telefon ma zrobić po dwu- oraz trzykrotnym stuknięciu w obudowę. Można wybrać w zasadzie dowolną funkcję - włączenie latarki, aparatu albo dowolnej apki.


Podobnych trików w iPhone'ach jest sporo. To na przykład zastępowanie tekstu. Jeśli często używasz jakichś zwrotów (na przykład "Kocham Cię kochanie moje!"), możesz to sobie ułatwić. Wejdź w Ustawienia> Ogólne> Klawiatura> Zastępowanie tekstu. Kliknij ikonę plusa (+) u góry, aby wprowadzić frazę, a następnie skrót. Za każdym razem, gdy wpiszesz skrót (np. „lof”), pełna fraza (np. "Kocham Cię kochanie moje!") pokaże się na ekranie.

W jaki sposób użytkownicy iPhone’ów mogą zadbać o bezpieczeństwo swoich danych?

Ustaw blokadę za pomocą face ID/touch ID – tutaj dodatkowo wymagane jest ustawienie kodu. Możesz też ustawić sam kod, ale pamiętaj, by był odpowiednio skomplikowany. Nigdy nie mów na głos, jaki jest kod do twojego telefonu i nie podawaj go innym.
Czytaj także: Popularny serwis zhakowany. Sprawdź, czy przestępcy nie mają twoich danych
- Często zdarza się, że klienci, którzy przychodzą po poradę do salonów iMad, wbijają przy nas kod to telefonu składający się z czterech tych samych cyfr, np. 1111. Wiele osób otwarcie mówi naszym pracownikom, że nie ma ustawionej żadnej blokady. W przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu, niepowołane osoby mają praktycznie nieograniczony dostęp do naszych wrażliwych danych, których mogą użyć do popełnienia przestępstwa – wyjaśnia Jakub Bogatek, Managing Director of Repair & Service iMad.
Czytaj także: Masz iPhone'a? A czy na pewno dbasz o jego bezpieczeństwo?
Rożne opcje blokad dostępne w iPhone’ach to konieczność – a samo ich aktywowanie jest szybkie i intuicyjne dla użytkownika.

Aktywuj usługi „znajdź mój Iphone” i dwustopniową autoryzację Apple ID – jeśli zgubisz swoje urządzenie, albo ktoś ci je ukradnie, będziesz mógł zdalnie je zablokować, a wtedy nie da się już uzyskać dostępu do twoich danych. Możesz też na odległość usunąć informacje ze swojego telefonu lub podać numer, który wyświetli się znalazcy.

Wyłącz śledzenie GPS – nie wszystkie aplikacje powinny mieć dostęp do twojej lokalizacji, sprawdzaj uprawnienia za każdym razem, gdy instalujesz nową aplikację. Dostęp do informacji o twojej lokalizacji powinna mieć np. aplikacja Mapy, ale portale społecznościowe już niekoniecznie.