UE ogłosiła pierwszą listę sankcji. Uderza m.in. w dowódców wojskowych i szefową Russia Today

Krzysztof Sobiepan
24 lutego 2022, 16:23 • 1 minuta czytania
Rada UE ogłosiła pierwsze oficjalne sankcję na Rosję w związku z atakiem wojsk kraju na Ukrainę. Na liście figurują politycy, dowódcy wojskowi, rosyjski minister obrony a nawet redaktor naczelna Russia Today – łącznie ponad pół tysiąca osób. Nadal czekamy jednak na zapowiedziane "olbrzymie" sankcje wobec kraju.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała pakiet miażdżących sankcji dla Rosji Fot. KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland.pl w Wiadomościach Google

UE wprowadza sankcje wobec rosyjskich ministrów i dowódców

Unia Europejska ogłosiła listę pierwszych sankcji UE wobec Rosji.


Systemowo – zakazano importu towarów z terenów Doniecka i Ługańska. Zabroniono inwestycji w niektóre sektory rosyjskiej gospodarki. Nie będzie można też świadczyć usług turystycznych. Kolejny zakaz dotyczy eksportu, m.in. wskazanych towarów czy technologii. Powyższe sankcje wydają się na razie bardzo zachowawcze.

Na dokładniej liście UE figuruje 555 osób i 52 podmioty. Są to m.in.:

Bruksela wskazuje na konkretne przewinienia tych osób. Siergiej Szojgu wskazał w wypowiedzi, że Krym to terytorium, które "jest i pozostanie rosyjskie". To z jego rozkazu wojskowi prowadzili ćwiczenia wojskowe na tym terytorium i zostały rozmieszone na granicy.

Anton Wajno miał być kluczowy w procesie decyzyjnym Kremla, zasiadała w prezydenckiej Radzie Bezpieczeństwa. Wspólnie opracowywał i wpływał na decyzje prezydenta Władimira Putina dot. obrony i bezpieczeństwa narodowego Rosji.

Marat Chusnullin to wicepremier, ale jednocześnie minister budownictwa i rozwoju regionalnego. Jest odpowiedzialny za politykę rządu względem Krymu.

Dmitrij Grigorienko to wicepremier i szef kancelarii rządu. Przewodniczy też radzie nadzorczej VTB Banku. Ustanowił nowe przepisy podatkowe dla Krymu po aneksji w 2014 roku. Maksim Reszetnikow także należy do rady VTB Banku, jest też ministrem rozwoju gospodarczego, odpowiadającym za programy rozwoju Krymu i Sewastopolu.

Nikołaj Jewmienow jest głównodowodzącym marynarki wojennej Rosji. To on przewodzi akcjom morskim wymierzonym w Ukrainę. Igor Osipow to zaś głównodowodzący Floty Czarnomorskiej. Oleg Saljukow pełni rolę głównego dowódcy sił lądowych Rosji. Siergiej Surowkin zarządza siłami powietrznymi kraju.

Rada UE dodała też do listy Margarita Simonjan. Redaktor naczelna Russia Today miała mieć kluczową rolę w szerzeniu prorosyjskiej propagandy. Promowała m.in. pozytywny stosunek do aneksji Krymu i separatystów w Donbasie.

Dodatkowo rozszerzono dotychczasowe sankcje na wszystkich 351 członków rosyjskiej Dumy Państwowej. Ci głosowali za apelem do prezydenta Putina o uznanie niepodległości samozwańczych "republik".

Sankcje USA na Rosję

Jak pisaliśmy w INNPoland, ok. godziny 15:00 czasu polskiego prezydent USA Joe Biden rozpoczął rozmowy o sankcjach dla Rosji z liderami grupy G7.

"Prezydent Rosji wybrał wojnę (...) Świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności" – zaznaczył prezydent Biden w porannym ośiadczeniu.

Jak przekazał amerykański korespondent TVN24 Marcin Wrona, USA ma uruchomić pełny pakiet sankcji wobec Rosji. Ma to być kontrola eksportu, uderzenie w rosyjskie banki. Cały czas waży się los wyłączenia Rosji z systemu SWIFT – byłby to mocny cios, który mógłby jednak zaboleć też Zachód.

Konsekwencje dla Rosji mają być skoordynowane z sojusznikami Ameryki, a kształt sankcji ma być ogłoszony "we wczesnych godzinach popołudniowych".