Drogo i w kupnie i w najmie. Ceny mieszkań zdrożały o kilkanaście procent

Kamil Rakosza-Napieraj
25 marca 2022, 13:33 • 1 minuta czytania
Nowe mieszkania zdrożały w IV kwartale 2021 r. o 17 proc. rdr. Na rynku wtórnym jest nieco taniej, choć i tu ceny wzrosły o 13 proc. – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Szaleje rynek najmu. To nie jest dobry czas dla poszukujących mieszkania.
Ile kosztuje mieszkanie? Fot. Wojciech Strozyk / Reporter
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Jak wynika z opublikowanego w piątek raportu NBP, średnie ceny transakcyjne metra kwadratowego na rynku pierwotnym w sześciu dużych miastach (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław) wzrosły o 6,1 proc. kwartał do kwartału i o 17 proc. rok do roku. W Warszawie wzrost wyniósł odpowiednio: 5,8 i 13,6 proc. Najbardziej w ujęciu rocznym zdrożały nowe mieszkania w Gdyni - o 34,9 proc.


Z informacji wynika, że ceny rosły też na rynku wtórnym. Średnie stawki transakcyjne w sześciu dużych miastach zwiększyły się 13,1 proc. rok do roku, natomiast w Warszawie o 5,8 proc. W Krakowie wzrost cen sięgnął 20,5 proc. w ujęciu rocznym.

Rekordowa liczba nowych mieszkań

Jak podaje Narodowy Bank Polski, w IV kw. 2021 r. oddano do użytkowania historycznie wysoką liczbę mieszkań (70,4 tys.), tj. 7,2 proc. więcej niż w IV kw. 2020 r. Oddawano głównie mieszkania na sprzedaż i wynajem (60,4 proc.) oraz indywidualne (37,6 proc.), przy czym liczba oddanych mieszkań indywidualnych wzrosła r/r w 2021 r., a deweloperskich spadła. Zmniejszył się udział liczby oddawanych mieszkań w powiatach grodzkich wśród ogółu mieszkań oddawanych (z 48 proc. w 2020 r. do 43 proc. w 2021 r.), co oznacza przeniesienie budownictwa poza duże miasta.

Szaleństwo na rynku najmu

Jak pisaliśmy w INNPoland, ostatni miesiąc to bardzo gorący okres także dla rynku najmu nieruchomości. W cztery tygodnie sytuacja zmieniła się drastycznie – "bezprecedensowo", jak mówi Bartosz Turek.

Od czasu napaści Rosji na Ukrainę w końcówce poprzedniego miesiąca, zgodnie z danymi Straży Granicznej, do Polski wjechało ponad dwa miliony uchodźców. Według szacunków głównego analityka HRE Investments na dzień 24 lutego 2022 r. w naszym kraju było dostępnych ćwierć miliona mieszkań do wynajęcia.

Expander podaje, że w ciągu niecałego miesiąca we Wrocławiu średnia stawka podskoczyła aż o 12 proc. (z 51 zł do 57 zł za mkw.). Na kolejnych miejscach pod tym względem znalazły się: Gdynia (+9 proc.) i Łódź (+8 proc.). Co ciekawe jest jednak jedno miasto, w którym w tym czasie stawki spadły. W Sosnowcu najem staniał o 2 proc..