Nowy Polski Ład. Policz sobie, czy na nim zyskasz czy stracisz

Konrad Bagiński
02 lipca 2022, 11:14 • 1 minuta czytania
Ministerstwo Finansów pochwaliło się uruchomieniem kalkulatora, który pomaga wyliczyć wysokość zarobków po wejściu w życie odnowionych przepisów podatkowych Polskiego Ładu. Teoretycznie powinniśmy dostawać więcej, bo PIT spadł z 17 do 12 proc.
Zmiany w podatkach prezentuje wiceminister finansów, Artur Soboń. Adam Burakowski/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Na rządowej internetowej został uruchomiony kalkulator wynagrodzeń - chwali się Ministerstwo Finansów. Resort twierdzi, że nowa usługa pozwala na obliczanie zatrudnionym na etacie i pracującym na umowie zleceniu wysokości wynagrodzeń po zmianach podatku PIT, które weszły w życie od 1 lipca.


Reforma "Niskie podatki" to plaster na rany spowodowane Polskim Ładem. Wchodzi w życie od 1 lipca, a jej głównym celem jest zmniejszenie stawki podatku PIT z 17 na 12 proc. Kolejnym ważnym elementem reformy jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych oraz ustalenie górnego poziomu I progu podatkowego na 120 tys. złotych.

"Niskie podatki" wiążą się także z likwidacją niektórych rozwiązań, takich jak ulga dla klasy średniej. "Powodowała ona, że nowy system choć był neutralny dla osób o wyższych zarobkach (od 5 701 do 11 141 zł brutto miesięcznie), to komplikował i czynił go mniej przewidywalnym" – skomentowało zmianę Ministerstwo Finansów.

Resort dodaje, że kalkulator przedstawia uproszczone rozliczenie miesięczne i roczne według zasad z 2021 i 2022 r. To rozwiązanie umożliwia nam porównanie, ile otrzymywaliśmy na rękę przed 2022 r. oraz ile będzie otrzymywał po nowelizacji ustawy o podatku dochodowym. Wprowadziła ona m.in. obniżkę dolnej stawki PIT z 17 do 12 proc., zlikwidowała ulgę dla klasy średniej i przywróciła wspólne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach sprzed początku tego roku.

Kalkulator wynagrodzeń znajdziemy na stronie niskiepodatki-kalkulator.mf.gov.pl

Kalkulator daje możliwość wyliczania wynagrodzeń osobom, które były zatrudnione przez cały rok na etacie, oraz na umowie zlecenia, (również przez cały rok). Nie uwzględnia dochodów z umów o dzieło. Kalkulator uwzględnia za to limit 30-krotności przy wyliczaniu składek społecznych, wspólne limity ulg zwalniających część przychodu z opodatkowania oraz kosztów autorskich, mechanizm zmniejszenia składki zdrowotnej do zaliczki, rozliczenie roczne indywidualne oraz z dzieckiem oraz ulgi na dziecko.

Niektóre przyjęte parametry, takie jak np. limit 30-krotności wynagrodzeń, przyjęte są za rok 2022. Wyliczenia dla 2022 r. uwzględniają zmianę systemu w połowie roku.

Pewności co do wyliczeń nie ma

Co ciekawe, resort zastrzega, że kalkulatory mają wyłącznie charakter poglądowy, dlatego "nie mogą stanowić podstawy do rzeczywistego wyliczania wynagrodzeń i świadczeń społecznych". Ministerstwo nie jest pewne swoich wyliczeń i dodaje, że "rzeczywista sytuacja podatników może odbiegać od przyjętych założeń, a każdą rozbieżność należy analizować indywidualnie".

Resort finansow zapowiada, że w kolejnych fazach kalkulator zostanie poszerzony o inne funkcjonalności. 8 lipca ma się pojawić możliwość liczenia wynagrodzenia netto dla współwystępowania umów o pracę i umów zlecenia. Z kolei 15 lipca kalkulator będzie umożliwiał wyliczenie wysokości emerytur oraz rent netto a także przypadki współwystępowania umów (o pracę, zlecenia) z emeryturą czy rentą. Od 22 lipca będzie można wyliczyć wynagrodzenie w ramach wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, a od 5 sierpnia z narzędzia będą mogli korzystać przedsiębiorcy.

Nic nie zapowiada, żeby udostępniono kalkulator dla umów o dzieło.